CFexpress typ B – urob si sám pamäťová karta za zlomok ceny

Ak ste si nedávno kúpili zrkadlovku alebo bezzrkadlovku, ktorá podporuje pamäťové karty CFexpress typu B, možno vás nepríjemne prekvapila vysoká cena, ktorá sa často môže rovnať cene lacnejšieho objektívu. Môj fotoaparát Nikon Z6 II podporuje okrem štandardných SD kariet aj karty CFexpress typu B, celý rok od kúpy fotoaparátu som však nad kúpou CFexpress karty ani neuvažoval, lebo na moje potreby bola SD karta postačujúca a ceny CFexpress kariet neklesali. Nedávno som pri teste CFexpress kariet v diskusii narazil na informácie o tom, že kartu CFexpress typu B je možné poskladať si doma a za zlomok ceny novej CFexpress B karty. Rozhodol som sa, že to vyskúšam a a kartu budem dlhodobo testovať.

Upozornenie: ak vám doma vyrobená CFexpress karta spôsobí problémy s fotoaparátom, autorizovaný servis vám s najväčšou pravdepodobnosťou neuzná reklamáciu. Používajte len na vlastné riziko.

Na poskladanie CFexpress karty budete potrebovať len tri komponenty, potrebné nástroje máte pravdepodobne doma.

  • Adaptér na NVME disk (cena približne 40 €) – ja som si vybral tento. Doručenie trvalo 15 dní, daň ani clo som neplatil, pretože zásielka bola podaná v Luxemburgu.
  • NVME disk s kapacitou 256 GB, form faktor 2230. Veľký výber v našich obchodoch nebol, vybral som disk, ktorý používa DELL vo svojich high-end laptopoch. Cena približne 80 €.
  • Termálna/teplovodivá pasta, prípadne podložky. Pastu som nekupoval, mal som doma zvyšky otvorenej pasty. Cena približne 5 €.
  • Nástroje: skrutkovač a niečo na rozotretie termálnej pasty

Celková cena za 256 GB CFexpress kartu bola približne 120 €. Na heureke som našiel 256 GB CFexpress karty v cene od 320 €. Za 120 € nájdete na heureke len 64 GB CFexpress typ B.

Pôvodne som chcel spraviť unboxing video a inštaláciu, ale to by bolo zbytočné. Návod na stránke, kde som si objednal adaptér je postačujúci (sú tam aj dôležité informácie o kompatibilite NVME diskov, pozorne si to prečítajte pred objednávkou). Ak by ste si predsa neboli istí, môžete sa inšpirovať video návodom:

Karta vo fotoaparáte zatiaľ funguje bezchybne, budem ju naďalej testovať a v budúcnosti sa podelím o dlhodobé skúsenosti, prenosové rýchlosti, či prípadné problémy s používaním.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *