SONY linkbuds

SONY LinkBuds – najlepšie bezdrôtové slúchadlá, ktoré si asi nekúpite

Na začiatok by som mal uviesť niekoľko disclaimerov (ak poznáte vhodný slovenský ekvivalent k slovu disclaimer, tak mi ho prosím napíšte do komentárov). Neotestoval som stovky až tisíce true wireless slúchadiel a ani mi denne nechodia desiatky žiadostí o radu pri výbere slúchadiel. Pred slúchadlami SONY LinkBuds som vlastnil len jeden pár lacných slúchadiel QCY, s ktorými som okrem občasného problému s párovaním nemal väčšie problémy (až do chvíle, keď sa mi slúchadlá podarilo vyprať). Nie som veľký fanúšik bezdrôtových slúchadiel a väčšinou mám na strategických miestach (auto, vrecká na kabátoch, nočný stolík) odložených niekoľko párov obyčajných, drôtových, hlúpych slúchadiel. Môj vzťah k drôtovým slúchadlám ovplyvnil aj výber mobilu a 3.5mm konektor bol a do budúcnosti aj bude jednou z hlavných podmienok pri výbere nového zariadenia. Ešte niekoľko mesiacov dozadu som mal debatu s kamarátom, ktorého som presviedčal, že drahé bezdrôtové slúchadlá sú hlúposť a trend, ktorý onedlho skončí, tak ako 3D televízie a Google okuliare. Včera som pravdepodobne podľahol trendu.

Nové bezdrôtové slúchadlá by som pravdepodobne vôbec nezačal vyberať, ak by sa nestala nešťastná udalosť s práčkou a mojimi vernými slúchadlami QCY. Po nehode som si však uvedomil, že mi pohodlnosť bezdrôtových slúchadiel chýba vo viacerých situáciách ako napríklad nakupovanie, cesta do práce, či drobné domáce práce.

Pôvodne som uvažoval nad kúpou ďalších slúchadiel s cenovkou do 50 €, ktorú považujem za fér, ale s každým ďalším videným testom a prečítanou recenziou na mňa doliehal FOMO efekt (Fear of missing out – voľne preložené ako obava zo zmeškania alebo vynechania? Opäť, ak viete o lepšom preklade, dajte mi prosím vedieť v diskusii). S každým vyšším cenovým rozpätím som zisťoval, že nedokážem žiť bez vychytávky, o ktorej som ešte pred niekoľkými sekundami ani len netušil, až som sa nakoniec vyšplhal na cenovky približne 200 €, keď na mňa doľahlo svedomie a posledné zvyšky zdravého rozumu a povedal som si, že minúť 200 € za bezdrôtové slúchadlá sa nedá ospravedlniť v žiadnom paralelnom vesmíre, nieto ešte v realite, kde sa cenovka slúchadiel rovná tretine minimálnej mzdy na Slovensku.

Po dávke reality som si začal uvedomovať aj to, že väčšinu features, ktoré ponúkajú najdrahšie modely vlastne nepotrebujem, ba práve naopak. Aktívne potláčanie hluku? Možno super v hlučnej domácnosti, s hlučnými susedmi, do lietadla ale na dennodenné používanie v mojom prípade nepoužiteľné. Považujem za úspech, keď po jazde autom, po kočíkovaní malého, či po bicyklovaní neprejdem viac ako sedem zombíkov, ktorí nemajú absolútne žiadne spojenie s okolitým svetom vďaka aktívnemu potláčaniu hluku.

Chceš aktívne potláčanie hluku, ale s možnosťou vypnutia a zapnutia? Nie je problém! Miniatúrne mikrofóny po vypnutí aktívneho potláčania hluku zaznamenávajú zvuky okolia, ktoré v žiadnom prípade nemôžu byť zneužité na vytváranie profilu inzerenta a ponúkanie relevantnej reklamy v priamom prenose. Nie, nie. Toto sa určite nemôže stať.

Bol som teda pevne rozhodnutý nepodľahnúť trendom a nájsť si slúchadlá za férovú cenu. Podľa všetkého, čo som stihol vstrebať takéto slúchadlá naozaj existujú a nie je ich málo. Určite si vyberie každý, stačí sa len správne rozhodnúť aké sú priority. Naozaj potrebujete bezdrôtové nabíjanie, aktívne potláčanie hluku, vodotesnosť, či sedemročné počúvanie na jedno nabitie? Mal som niekoľko sympatických kandidátov v hodnote približne 50 až 100 €, ale niekde v kútiku hlavy mi ostali svietiť drahé slúchadlá od SONY, ktoré väčšina recenzentov nie veľmi vychválila alebo skôr nepochopila ich podstatu.

A tak som sa z dôvodu dokázania toho, že SONY opäť raz vyrobilo niečo naozaj dobré, len nepochopené a tradične o približne 10 až 20 percent drahšie, ako by človek očakával, rozhodol kúpiť slúchadlá SONY LinkBuds za necelých 190 €. V rámci experimentu.

SONY LinkBuds – nabíjacia krabička je síce drobná, ale vo vrecku nohavíc nepôsobí veľmi dobre

Nestáva sa mi často, aby som tovar zakúpený cez eshopy po vyskúšaní vracal v zákonnej lehote. Preferujem prieskum a kúpu vecí, ktoré naozaj potrebujem a chcem ich dlhodobo používať, pri slúchadlách SONY LinkBuds som však bol pod vplyvom nie úplne pozitívnych recenzií pripravený na všetko.

Mám podobnú skúsenosť s mobilným telefónom Sony Xperia 5 II, ktorý takisto nemal všeobecne pozitívne recenzie, aj napriek tomu som s ním však po roku používania spokojný a našiel som presne to čo som hľadal a potreboval a dúfam, že mi bude slúžiť ďalších niekoľko rokov. Ak to bude naozaj tak, tak pôvodná vyššia cena by sa v konečnom dôsledku mohla vyplatiť.

SONY LinkBuds sú podobne ako SONY xperia 5 II na prvý pohľad zvláštnymi produktmi, ktoré nemajú za cieľ zaujať, čo najviac zákazníkov. Prvý pohľad je však skreslený tým, či väčšina zákazníkov naozaj potrebuje všetky vychytávky, ktoré ponúkajú najpopulárnejšie produkty. Najväčšou zvláštnosťou slúchadiel SONY LinkBuds je absencia aktívneho potláčania hluku – SONY na to ide úplne opačne a slúchadlá LinkBuds stavia na permanentnom spojení poslucháča s okolím, bez použitia mikrofónov. V slúchadlách sú skrátka diery, vďaka ktorým stále počujete čo sa vo vašom okolí deje. Tento koncept nie je úplne výnimočný – pri väčšine slúchadiel, ktoré nemajú aktívne potláčanie hluku, bolo doteraz možné vnímať čo sa v okolí deje, používanie SONY LinkBuds je však unikátnym zážitkom, aký som zatiaľ pri iných slúchadlách nezažil. Nejde o zážitok ako pri lacných, jednorázových slúchadlách, ktoré sa rozdávajú pri prehliadke múzea alebo na konferenciách, kde je kvalita zvuku nepočúvateľná. Kvalita zvuku je pri LinkBuds nadpriemerná a navyše ste v permanentnom spojení s okolitým svetom.

Japonské poka-yoke sa nezaprie, vďaka farebnému označeniu slúchadiel nemusím pri odkladaní používať metódu pokus-omyl

Hneď v prvý deň som slúchadlá vyskúšal v práci a bolo naozaj veľmi pohodlné nemusieť hudbu vypínať, či dokonca vyberať si slúchadlá z uší vždy, keď sa ma niekto na niečo opýta. Slúchadlá môžete mať v ušiach pokojne aj celý deň (ak vám sadne ich tvar). Zážitok by som prirovnal k počúvaniu príjemného soundtracku k všetkému čo robíte – samozrejme v závislosti na vhodný výber hudby, ale ak máte radi západy slnka za zvukov System of a Down – proti gustu žiaden dišputát.

Najčastejšie spomínaným negatívom slúchadiel LinkBuds v recenziách boli nedostatočné basy a nízka maximálna hlasitosť. Neviem si úplne predstaviť, čo si niektorí recenzenti predstavujú pod nedostatočnými basami, takého hodnotenie bude vždy na subjektívnom vkuse a vnímaní hudby jednotlivca. Ja som si basy vyskúšal a porovnal LinkBuds s pravdepodobne najlepšími slúchadlami, aké doma mám – audio-technica ATH-M50x. Na porovnanie som si pustil The New od Interpol a Carlosova basová linka bola pre mňa v oboch prípadoch, bez použitia ekvalizéra v SONY aplikácii, porovnateľným zážitkom.
Od slúchadiel, ktoré v sebe majú dieru naozaj nemôžete očakávať, že vás odpoja od reálneho sveta a basy budete cítiť ako direkty od Tysona Furyho. Ak ste navyše zvyknutí na basy z Beats slúchadiel v časoch najväčšej slávy, váš zážitok bude pravdepodobne sklamaním.
Nízka maximálna hlasitosť pre mňa zatiaľ tiež nie je problémom. Na maximum som zatiaľ musel ísť len raz, keď som v garáži hlučným kompresorom dofúkaval kolesá na bicykli a chcel som počuť podcast.

SONY LinkBuds – odložené v nabíjacej krabičke. SONY uvádza 17,5 hodín prehrávania na jedno nabitie: päť a pol hodiny slúchadlá, dvanásť hodín z krabičky

Dlhodobú recenziu slúchadiel SONY LinkBuds možno napíšem v budúcnosti, po dlhšom spoznávaní sa. Cieľom tohto textu nebolo opisovať vlastnosti, ako napríklad ovládanie slúchadiel ťukaním v blízkosti ucha, spoluprácu s aplikáciou, viacerými zariadeniami, či prácu s hlasovým asistentom. O tomto všetkom, si môžete prečítať na stránkach SONY, prípadne v recenziách a testoch.
Nie som autoritou, ktorá dokáže objektívne posúdiť kvalitu produktu. Pointa textu je v tom, že pri výbere produktu by vždy malo byť dôležitejšie to, čo naozaj potrebujete a či to vôbec potrebujete.
Pri sledovaní niektorých recenzií na SONY LinkBuds som si všimol, že recenzenti sledujú kritéria, v ktorých LinkBuds logicky nemôže vyhrať a ani súperiť s inými bezdrôtovými slúchadlami – z jednoduchého dôvodu – ide o úplne iný produkt, určený inej cieľovej skupine. Z kľúčových vlastností LinkBuds sa tak jednoducho môžu stať negatíva.

Po niekoľkých dňoch používania som so slúchadlami SONY LinkBuds spokojný. Našiel som unikátny produkt, ktorý úplne vyhovuje mojim požiadavkám. Jediným problémom, s ktorým som sa zatiaľ stretol boli asi tri krátke výpadky jedného zo slúchadiel pri počúvaní Spotify počas chôdze. Všetky výpadky sa stali počas jednej prechádzky a trvali niekoľko mikrosekúnd bez nutnosti akcie z mojej strany. V prípade, ak sa tento problém bude opakovať, budem v prvom rade hľadať riešenie online, ak nie budem slúchadlá reklamovať. Ako poznám SONY, ak ide o všeobecný problém a nie problém môjho kusu, tak bude v najbližšej dobe opravený aktualizáciou firmware.
Je otázne, či ide o produkt, za ktorý sa oplatí zaplatiť tretinu minimálnej mzdy na Slovensku. Objektívne sa to bude dať posúdiť časom. Ak by mi slúchadlá vydržali ďalších 10-15 rokov, šlo by pre mňa o výbornú kúpu. Keďže nejde o „hlúpe“ slúchadlá, ale o slúchadlá, ktoré budú musieť mať pravidelne aktualizovaný softvér, je výdrž 10-15 rokov pravdepodobne utópiou.
Aj napriek tomu, že mi unikátny koncept slúchadiel SONY LinkBuds vyhovuje, cenovka je podľa mňa najväčšou prekážkou. Nejde len o tradičnú 10 až 20 percentnú SONY prirážku, LinkBuds by mali stáť pokojne o 50 € menej ako je odporúčaná predajná cena 199 €.
Nepotrebujem a nechcem aktívne potláčanie hluku, či bezdrôtové nabíjanie, ale nerozumiem prečo by mala byť cenovka SONY LinkBuds podobná slúchadlám, ktoré tieto vlastnosti ponúkajú.
A ak má byť tou špeciálnou vlastnosťou, na ktorej SONY postaví marketing LinkBuds, diera na slúchadle, tak ide o rovnaký nezmysel ako stavať marketing mobilného telefónu na absencii 3.5 mm konektora.

3 názory na “SONY LinkBuds – najlepšie bezdrôtové slúchadlá, ktoré si asi nekúpite”

  1. Dobrý den chtěl bych se zeptat jak moc sluchátka LinkBuds ucpávají uši mám drátové pecky v kterých je dobře slyšet okolní zvuk a hledám něco podobného ale bezdrátové. Mám tinnitus a potrebuji slyšet okolí.Dekuji P

    1. Dobry den, v tomto by mali byt podla mna pre vas Sony linkbuds idealne. Ja som ich nakoniec musel reklamovat a vratit, kvoli problemom s pripojenim a kupil som si Xiaomi Redmi Buds 3 Pro, ktore to riesia len softverovo, zatial co Sony Linkbuds maju fyzicku dieru. Riesenie s fyzickou dierou na sluchadlach je z tohto pohladu ovela lepsie – pocujete vsetko co sa v okoli deje.

      1. Moc děkuji za odpověď ještě bych se chtěl zeptat když připojím ke sluchátkům sony linkbuds přehrávač MP4 přes Bluetooth půjde vypnout funkce adaptivního ovládání hlasitosti.Chtěl bych aby sluchátka hrála stále stejně.Dekuji Petr

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *