Elon Musk - GameStop short selling

Short selling

Je pravdepodobné, že ste sa v posledných dňoch stretli s termínom short selling. Možno v kombinácii so značkou GameStop, skratkou GME alebo reddit komunitou r/wallstreetbets. O čo ide a ako funguje short selling?
Na začiatok musím povedať, že nie som profesionálnym investorom, brokerom, finančným poradcom a nepracujem pre žiadnu finančnú inštitúciu. Nechcem nikoho presviedčať o výhodách investovania a už vôbec nie o kúpe alebo predaji konkrétneho finančného produktu. Mám komicky malé portfólio produktov a investovanie je pre mňa záľubou porovnateľnou s mojim fandením Edmontonu Oilers (dostávam notifikácie o výsledkoch, ak mám čas, pozriem si góly, ale vstávať o štvrtej ráno, aby som pozeral zápas v priamom prenose veru nebudem).

Mojim zdrojom informácií o investovaní (a iných záľubách) je v prvom rade reddit – jedna z posledných sociálnych sietí, na ktorej som aktívny. Pasívne sledujem komunitu r/investing a pri zaujímavom príspevku zájdem aj do diskusie.
Cez diskusiu na r/investing som sa dostal ku komunite r/wallstreetbets. Tieto dve komunity nemôžu byť odlišnejšie. Kým r/investing je váš konzervatívne uvažujúci, tínedžerov nenávidiaci, finančný poradca v obleku; r/wallstreetbets je partia tínedžerov, diskutujúcich cez absurdne drahé headsety pri hraní Fortnite. Začal som sledovať obe komunity.

Čo je GameStop?

GameStop je americká sieť kamenných obchodov (vyše 5500 pobočiek, pôsobnosť v Severnej Amerike, Austrálii, na Novom Zélande a v Európe), zameraná na počítačové hry, konzoly a príslušenstvo. Väčší a populárnejší ekvivalent nášho Brlohu.

Už pred začiatkom covid krízy neboli vyhliadky GameStopu ružové a predpokladalo sa, že sieť pôjde v šľapajach Blockbusteru (sieť požičovní filmov a počítačových hier) a z trhu ju časom vytlačia hráči, ktorí majú lepšie podchytenú digitálnu distribúciu (Steam) a logistiku (Amazon). S podobným scenárom pravdepodobne rátali veľkí investori, ktorí zvolili pri GameStope stratégiu short sell.

Čo je short selling?

Ak nie je investovanie vašou záľubou, pravdepodobne ste sa s termínom short selling nestretli, prípadne ste si ho možno vysvetľovali nesprávne. Možno ste počuli o long trade, ktorý patrí k najbežnejším formám investovania. Aký je teda rozdiel medzi long trade a short sellingom?

Long trade

Zaregistrujete sa u brokera alebo kontaktujete svoju banku. Zoznámite sa s cenníkom vášho brokera alebo vašej banky. Po dôkladnom prieskume trhu a s vedomím, že môžete investovať len to, čo si môžete dovoliť úplne stratiť si najprv prečítate cenník vášho brokera alebo vašej banky. Ešte raz si prečítate cenník. Ak vás neodradil cenník a ak ste si istí, že investovanie do zvoleného produktu prinesie dlhodobý zisk, nakúpite napríklad akcie spoločnosti Povera – Zdravotná poisťovňa.

Poviete si, že Povera – Zdravotná poisťovňa je každým rokom úspešnejšia, zisk je s každým kvartálom vyšší a vaša investícia je nepriestrelná. Cena jednej akcie je 10 €, kúpite rovno 100 akcií s vedomím, že výška vašej maximálnej straty je 1000 € (+poplatky, o ktorých ste vedeli, lebo ste si prečítali cenník). Viac peňazí stratiť nemôžete, naopak, zisk môže byť nekonečný. Akcie si chcete udržať minimálne rok, nebudete za ne predsa platiť dane. Akcie predáte v momente, keď viete, že ich cena dosiahla maximum.

Short selling

Short selling neznamená kúpu finančného produktu (napríklad akcie) a jeho predaj v krátkom horizonte ako by mohol napovedať názov a to, čo vieme o long obchodoch. Short selling je koncept, pri ktorom si investor požičia akcie, ktoré následne predá, aby ich mohol kúpiť za nižšiu cenu a vzápätí vrátiť späť so ziskom.

Vráťme sa k spoločnosti Povera – Zdravotná poisťovňa. Vy, ako long trade investor, ste si kúpili 100 akcií za celkovú sumu 1000 €. Investor B, ktorý vidí situáciu na trhu so zdravotným poistením inak, napríklad kvôli tomu, že sa blížia voľby a hlavný kandidát na zostavenie vlády postavil celú svoju kampaň na zákaze zisku zdravotných poisťovní, sa rozhodne, že staví proti akciám Povera. Cez svojho brokera si požičia (požičia, nie kúpi) 100 akcií v hodnote 10 € za akciu s vidinou, že akcie padnú na cenu 5 € za akciu. Ak má investor B pravdu, vaša investícia stratí hodnotu 500 € a investor B po vrátení akcií zarobí 500 €.

Ak sa však investor B mýli, víťaz volieb sa rozhodne na svoj sľub z kampane zabudnúť a akcie Povera začnú stúpať raketovou rýchlosťou, vy uvidíte nárast vášho majetku a investor B začne mať problém. Kým vy, ako long trade investor, môžete stratiť maximálne váš vklad, investor B môže stratiť nekonečné násobky toho, čo pôvodne do short sellu vložil. Okrem toho sú na short selling naviazané úrokové sadzby a násobne vyššie poplatky u brokera.

GameStop, short selling, r/wallstreetbets

Najnižšia cena za akciu GameStop (GME) v posledných dvanástich mesiacoch bola 2,57 USD, kým ešte v decembri 2019 stála jedna akcia vyše 15 USD. V časoch covidu a na základe precedensov z minulosti mohol short selling dávať zmysel. Čo sa vlastne stalo?

Na pohľad polomŕtva spoločnosť začala naberať dych, alebo sa tak aspoň začala tváriť. Do GameStopu vstúpil kúpou takmer trinástich percent akcií Ryan Cohen, bývalý CEO Chewy (úspešný americký online predajca potravy a doplnkov pre domáce zvieratá), GameStop okrem toho podpísal dohodu s Microsoftom, ktorá mu zabezpečí dlhodobé zisky z predaja digitálneho obsahu.

Podhodnotenú cenu akcie, údaje o short sellingu akcií (verejne prístupná informácia) a správy naznačujúce pozitívny obrat v spoločnosti si začali všímať investori, ktorí sa s informáciami o potenciálnom spiacom gigantovi radi podelili. Stredom diskusie sa stala komunita r/wallstreetbets. K celej situácii sa zdieľaním odkazu na r/wallstreetbets s textom Gamestonk!! (stonk = stock v slovníku r/wallstreetbets) vyjadril aj Elon Musk a keďže v dnešnej dobe neexistuje populárnejšie alternatívne náboženstvo ako nasledovatelia Elona Muska, snehová guľa začala naberať na objeme a rýchlosti. Cena akcie GME sa v jednej chvíli vyšplhala na 347,51 USD a investori, ktorí stavili na short selling začali rátať škody.

Aký je priebežný výsledok?

Z niekoľkých drobných investorov sa stali boháči, zatiaľ čo niekoľko správcov investičných fondov stratilo (a zatiaľ stále stráca) okrem spánku aj veľké peniaze. Melvin Capitals, ktorý investoval do short sellingu GME nemalé prostriedky je vraj na pokraji bankrotu, kým jeden drobný investor z r/wallstreetbets tvrdí, že mu investícia 50 000 USD priniesla 11 000 000 USD. Ťažko povedať, či komunita naozaj videla v GameStope potenciál, alebo len materiál na mémy, jedno je však isté – v priamom prenose vidíme bezprecedentný jav, ktorý určite zmení akciový trh. Komunita z redditu ukázala stredný prst celému priemyslu a zatiaľ ho nemá v pláne stiahnuť.  

Ako pri všetkých článkoch na webe akofunguje.sk, aj tento článok bol písaný v prvom rade tak, aby som mu sám rozumel. Nepovažujem sa za autoritu v téme investovania, neviem poskytnúť všetky detaily, ale spravil som maximum pre to, aby bola téma spracovaná zrozumiteľne a fakticky správne. Budem rád, ak vo vás tento článok zobudí zvedavosť a na moje prípadné chyby upozorníte a dôležité informácie k téme doplníte do diskusie. Ak vo vás článok prebudí chuť investovať, buďte mimoriadne opatrní a dobre zvážte koľko peňazí ste ochotní stratiť. Vždy sa pozerajte na tú najhoršiu možnú alternatívu a nezabúdajte na poplatky spojené s investovaním.

Doplnkové informácie:
Louis Rossman o nebezpečnom nálepkovaní komunity r/wallstreetbets – video (anglicky)
Investovanie 101 – čo je shorting – video (anglicky)
Trumpismus vysvetlením GameStopu – komentár (anglicky)

1 názor na “Short selling”

  1. Fantasticky clanok, Matus! Lepsi ako vsetko co som na N-ku a na SME o tom cital. Mozno sa po mesiaci prihlasim aj do FB (btw, jedno z lepsich zivotnych rozhodnuti, nechodit tam) a zazdielam, zasluzi si to tvoj clanok.

    Viem o tomto celom (GME) len z tych dvoch clankov na spominanych weboch a z tvojho. Reddit navstevujem rad a casto, aj ked tieto dva subs nie. Ale uz som zachytil, ze sa „investori“, teda ti co gembluju (short-selluju), chcu obratit kade-tade lebo ved sa im krivda stala (=na stat, crony kapitalizmus sa tomu aj nadava). Som zvedavy na vyvoj.

    Este raz dik!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *