Eternico Wireless MV300 – 2.4 GHz Vertikálna Myš

S vertikálnymi, ergonomickými myšami som začal asi pred piatimi rokmi, keď bolesti pravého zápästia začali byť neznesiteľné. Od tej doby som vystriedal asi päť myší, všetky so značkou Anker. Syndróm karpálneho tunela ustúpil a tým, že som si na štvrté a piate tlačidlo vždy nastavil funkciu Copy – Paste, moja efektivita vzrástla. Myši som používal v práci aj doma, niekedy aj viac ako dvanásť hodín denne a okrem toho, že žiadna z myší nemala extrémne dlhú životnosť (jedna Anker myš, kupovaná v októbri 2019, používaná v práci denne, stále slúži bezchybne), môžem ergonomické myši značky Anker len odporúčať.

Ešte aj v dnešnej dobe sa nájdu ľudia v práci, ktorí sa na moju myš pozerajú s nedôverou a pri vyskúšaní tvrdia, že by s takouto myšou pracovať nedokázali, u mňa bol prechod veľmi jednoduchý a dnes by som si klasickú myš už nekúpil. Najlepšie a najpohodlnejšie sa mi pracovalo s vertikálnymi myšami, ktoré som si kúpil ako prvé (na obrázku v strede). Mali väčší sklon a boli o čosi mohutnejšie ako myši, ktoré som kupoval neskôr.

Vertikálne myši, naľavo a v strede: vertikálne myši Anker, napravo: vertikálna myš Eternico

Časté presúvanie a hlavne pády znamenali, že myši Anker nemali dlhšiu životnosť ako niekoľko mesiacov. Bral som to však ako spotrebný materiál a pri cene približne 20 € za kus ma výmena až tak nemrzela, myši Anker mi vždy slúžili výborne.

Keďže sa ergonomické myši Anker nedajú kúpiť na Slovensku, rozhodol som sa dať šancu iným značkám. Výber ergonomických myší stále nie je veľmi bohatý a vo väčšine obchodov nenájdete myši, ktoré majú na zahraničných weboch dobré recenzie. Väčšina ergonomických myší vyzerá takmer úplne rovnako a ak si niektoré modely porovnáte pozorne, zistíte, že naozaj ide o tú istú myšku s iným logom. Myš Eternico vyzerala ako jeden z modelov Anker a tak som dúfal, že pôjde o ten istý produkt pod dvornou značkou Alza – Eternico.

O značke Eternico som doteraz nepočul, nebolo komplikované zistiť, že ide značku Alza. Tento trend vlastných značiek je pre veľkých predajcov logický – nakúpiť lacný, ale pomerne kvalitný tovar v Číne, prilepiť svoju značku a predávať s maržou. Z procesu vynechávate minimálne jedného hráča, čo znamená viac percent zisku pre vás. Nemám s tým problém, ak výrobok funguje tak, ako od neho očakávam.

Myška prišla zabalená v trendy eko balení, s „frustration-free“ systémom otvárania, čo bola nálepka, ktorú stačí prerezať alebo odlepiť, tak ako takmer všetky ostatné balenia, ktoré som predtým otváral. Balenie je 100% recyklovateľné a na tlač bol použitý sójový atrament, čo je asi fajn. Tieto minimalistické balenia nie sú veľmi kreatívne, ale ja osobne ich mám celkom rád. V balení sa nachádza myška, spoločne s dvomi AAA Alza batériami a stručným návodom.

Cieľ značky Eternico je ušľachtilý. Podarilo sa im to?

Optickú myš Eternico môžete používať v troch režimoch rozlíšenia snímača: 800 , 1200, 1600 DPI. Šesť tlačidiel dokážete naprogramovať tak, ako potrebujete, ale len so softvérom tretej strany (ja už niekoľko rokov používam X-Mouse Button Control). Eternico uvádza životnosť snímačov až 3 000 000 kliknutí a bezdrôtové 2.4 GHz pripojenie až do 10 m. Pri vzdialenosti 5 metrov od snímača už pohyb nezaznamenala. Myška váži 95 gramov. Ja by som ešte pár gramov zvládol.

Na prvý dotyk je cítiť, že myš je viac hybridom medzi štandardnou a ergonomickou myšou a sklon je najmenší zo všetkých vertikálnych myší, ktoré som zatiaľ vyskúšal. Čo je pre mňa osobne nevýhodou, ale pre ľudí, ktorí ešte vertikálnu myš nepoužívali, by to mohlo znamenať jednoduchší prechod k ergo myšiam. Bohužiaľ, už po niekoľkých dňoch používania cítim miernu bolesť pravej ruky a používanie nie je také pohodlné, ako pri akejkoľvek ergonomickej myši Anker. Keďže momentálne pracujem z domu a na prácu stále používam myš Anker a na zábavu myš Eternico, viem rozdiel porovnať v priamom prenose. Myš Eternico za myšami Anker nestíha, aj keď ide o myš v rovnakej cenovej kategórií. Ďalším problémom myši Eternico je ľavé tlačidlo. Pri kliknutí sa často nadvihne celá plastová časť, ktorú potom cítite až na dlani, čo nie je veľmi príjemné.

Okrem dvoch miest, kde sa spájajú plastové časti myši, sa na myši nenachádza nič, čo by pomáhalo pri uchopení myši a aj kvôli tomu sa myš trochu šmýka. Najväčší problém je však s presnosťou myši a so scrollovacím kolieskom, ktoré preskakuje už po niekoľkých dňoch používania. Problém s nepresnosťou a preskakovaním kolieska je bežný pre myši v tejto cenovej kategórií, ale takéto správanie väčšinou prichádza po niekoľkých mesiacoch a nie pri úplne novej myši. V prípade myši Eternico nie je chyba spôsobená používaním, ale kvalitou spracovania. Koliesko má na sebe nasadenú gumovú časť, skoro ako pneumatiku, ktorá je na koliesku fakt len nasadená bez upevnenia. Môže sa teda zdať, že kolečkom točíte, pretáčate však len pneumatiku na kolečku. Akýkoľvek pokus o prácu je s touto myšou mimoriadne frustrujúci. Aspoň tá nálepka na krabičke je frustration-free.

Cena vertikálnej ergonomickej myši Eternico je 17,90 € a kúpite ju výhradne na Alza.sk. Nie je to najhoršia myš akú som mal v ruke, ale kúpu aj tak neodporúčam. Ak priplatíte pár eur, môžete si objednať niektorú z vertikálnych myší Anker, prípadne môžete vyskúšať inú myš v ponuke slovenských obchodov. Ak máte odporúčanie na spoľahlivú, vertikálnu myš, dajte mi vedieť v diskusii k článku. Podobnú recenziu som na skúšku napísal aj na alza.sk, zatiaľ nebola zverejnená.

3 názory na “Eternico Wireless MV300 – 2.4 GHz Vertikálna Myš”

 1. Nazdar Matúš, po prečítaní recenzie si ma nepotešil. Kúpil som sadu klávesnica + myš eternico (myš ešte nedorazila, nemali na sklade-čakám), konečne som našiel ako takú recenziu , no trochu som dúfal , že bude ok. tak teraz neviem , či počkať pokým príde alebo hladať novú. aj som sa pozeral po drahších značkách , len či ísť do toho?! aj tam sú +-.
  v práci používam 10r. káblovú logitech a tá šlape.
  máš niečo nové ohladne myši?

  1. Ahoj Braňo, možno som mal len mal smolu na zlý kus, ťažko teraz povedať. Neskôr som si kúpil ergonomickú myš Trust, aby som sa nakoniec opäť vrátil k myške Anker, ktorú som objednal z Amazonu. Tiež som mal problém nájsť nejaký dôveryhodný test takýchto myšiek. Nevyskúšal som všetky, ale z tých, ktoré som mal je Anker jednoznačným víťazom. Neviem ako používaš myšku, pre mňa je to viac-menej spotrebný tovar a rátam s tým, že o niekoľko mesiacov budem musieť myš meniť. Ak by som mal istotu, že drahšia myš vydrží dlhšie, veľmi rád by som si priplatil za niečo napr. od logitechu. Možno je to aj mnou, manželke funguje myška od Anker už niekoľko rokov bez jedného problému. Mám v zásuvke ešte jednu Anker do zásoby a potom možno risknem Logitech MX vertical, ktorá je síce dráha, ale je možné používať ju na viacerých zariadeniach a verím, že by mi vydržala dlhšie ako niekoľko mesiacov.

 2. Nazdar. dík za odpoveď.
  Ja to beriem ako na dlhodobejšiu investíciu keďže vychádzam z praxe mojej pracovnej myši, ktorá má viac ako 11r.-logitech rx1500 a stále ide! Momentálne ju prenášam aj domov.
  Medzi tým som pozeral MX Master/ M720 a podobne prípadne myši určené pre CAD – od 3d connexion CadMouse.
  Dokonca premýšľam , že to bude drátová myš, nerád by som som kúpil drahú wireless a po dvoch rokoch „umre“ ! napr. trošku ma odrádza od kúpi MX Master 3, ľudia sa sťažujú na problém kolieskom a pod.
  Premýšlam aj na vertical , ale nikdy som takú myš nedržal v ruke…

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *