Seriál: Postavte si PC zostavu (kompletný návod pre začiatočníkov) – 6. časť – ako vybrať základnú dosku

Výber základnej dosky (motherboard alebo mb) je ďalším logickým krokom po výbere procesora. Kým pri procesore je výber pomerne priamočiary, pri základnej doske musíte brať do úvahy viac faktorov a ešte viac rozmýšľať nad tým, ako chcete počítač v budúcnosti používať.

Socket

Prvým filtrom, ktorý zúži výber ponúkaných základných dosiek je práve procesor, presnejšie socket vášho procesora. Procesory Intel nebudete môcť zasadiť do dosky vyrobenej pre procesory AMD a opačne. Je to ako keby ste sa snažili na podložku z lega pripevniť časť zo stavebnice cheva.
Procesory prechádzajú neustálym vývojom, ktorý prináša stále viac jadier, vyššiu frekvenciu a efektívnejšiu prácu s dátami. Takýto vývoj však nie je možný bez fyzických zmien na socketoch, preto procesory starších generácií nebudú kompatibilné so základnými doskami vyrobenými pre procesory najnovších generácií.
Väčšina dobrých internetových obchodov, či porovnávačov cien má filtrovanie v základných doskách nastavené tak, že stačí vybrať typ socketu, ktorý nájdete pri informáciách o vybranom procesore, niekde dokonca môžete rovno vybrať konkrétny typ procesora.
Ak staviate počítač s vidinou budúcich vylepšení, napríklad výmenou procesora, skúste si spraviť prieskum toho, čo plánujú výrobcovia ponúknuť v najbližších rokoch. Vo všeobecnosti by ste však mali byť v poriadku, ak kupujete procesor najnovšej generácie.

Chipset

Chipset je súbor softvéru a hardvéru, ktorý umožňuje jednotlivým komponentom na základnej doske komunikovať a pracovať. Ak ste si v prvom kroku vyfiltrovali základné dosky podľa socketu, vo výbere vám ostanú len chipsety kompatibilné s vašim procesorom. Niektoré chipsety sú priamo určené na pretaktovanie a zvýšenie výkonu, ďalšie majú pretaktovanie odomknuté. Chipsety sa medzi sebou líšia možnosťami pripojenia vysokokapacitných pamätí, možnosťou pridať viacero grafických kariet, či extra funkcionalitou, preto si dobre rozmyslite, na čo chcete používať počítač dnes, zajtra alebo o dva roky.

Veľkosť základnej dosky (motherboard form factor)

Rôzne veľkosti základnej dosky ponúkajú väčšiu flexibilitu pri skladaní PC zostavy. Výber veľkosti základnej dosky, však nezáleží len na tom, akú veľkú skrinku chcete mať na svojom stole. Veľkosť skrinky a základnej dosky by sa mal v prvom rade odvíjať od toho, čo od počítača chcete. Ak je pre vás veľkosť skrinky, prípadne vizuálna stránka prioritou, musíte sa pripraviť na kompromisy.
Platí, že najmenšie skrinky neponúkajú toľko slotov a funkcií ako dosky väčšie. Nemusíte však nasilu kupovať najväčšiu dosku, ak viete, že dokážete žiť s jednou grafickou kartou, s jedným až tromi pevnými diskami, či dvomi až štyrmi slotmi na pamäť RAM.
Veľkosť základnej dosky sa najčastejšie radí do troch kategórií: štandardná veľkosť ATX, menšia Micro-ATX a najmenšia Mini-ITX. Pri výbere veľkosti základnej dosky začnite jedným okom pozerať na ponuku PC skriniek, pretože nie všetky PC skrinky podporujú všetky tri veľkostné formáty základnej dosky a takisto aj na grafickú kartu. Výkonné grafické karty bývajú väčšinou dosť veľké a montáž na Mini-ITX základnú dosku a do Mini-ITX skrinky by mohla priniesť komplikácie, či dokonca inkompatibilitu.

Štandardné veľkosti základných dosiek:

  • ATX 30.5 cm x 24.4 cm
  • Micro-ATX 24.4 cm x 24.4 cm
  • Mini-ITX 17 cm x 17 cm

Porty a I/O (vstupy/výstupy – input/output)

Písmenami IO sa označujú vstupy a výstupy, ktoré sa väčšinou nachádzajú pri sebe v zadnej časti skrinky (v závislosti na dizajne PC skrinky).  Pomocou týchto vstupov a výstupov budete k svojmu PC môcť pripojiť klávesnicu, myš, externý disk, tlačiareň alebo akékoľvek zariadenie kompatibilné s portami na vašej základnej doske. Okrem IO pripojení by vaša základná doska mala ponúkať aj konektory na vstupy a výstupy, ktoré ponúka PC skrinka (napríklad USB a audio pripojenia, ktoré sa väčšinou nachádzajú v prednej časti skrinky).
Pri výbere základnej dosky si premyslite aké zariadenia plánujete používať, či doska podporuje štandard, ktorým sa zariadenie pripája k PC (viac informácií o tom, ktoré pripojenie by ste mali použiť nájdete na obaloch, prípadne na internete) a koľko portov budete potrebovať.

I/O základnej dosky (fotka pexels.com , od @pixabay)

Základné dosky štandardne ponúkajú tieto pripojenia:

  • USB 2 – starší a pomalší štandard USB, vhodný na pripojenie klávesnice, či myši
  • USB 3 alebo USB 3.1 – novší a rýchlejší štandard USB, pracuje s väčšinou zariadení
  • USB C – používaný hlavne pri mobilných zariadeniach, ale aj pri ultrabookoch
  • Audio porty – ak má vaša doska zabudovanú zvukovú kartu, cez audio porty dokážete zapojiť slúchadlá, či reproduktory

Značky základných dosiek a ďalšie funkcie

Najznámejšie značky základných dosiek sú dnes Gigabyte, MSI, ASUS a ASRock. Značky v konkurenčnom boji používajú aj odvážne tvrdenia a slogany, ktoré nemusia mať veľa spoločné s funkcionalitou dosky. Ak teda vidíte na krabici dosky tvrdenia ako Gamers Certified, Gaming Ready, či VR Ready, je to ako keby vám predajca auta povedal, že auto je schopné pretekať.
Z funkcií, ktoré by ste mali pri výbere základnej dosky zvážiť spomeniem ešte Bluetooth, WiFi, či RGB (možnosti podsvietenia). Tieto funkcie väčšinou znamenajú vyššiu cenovku, preto zvážte, či ich potrebujete.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *