Fotografovanie nikdy nebolo dostupnejšie a jednoduchšie. Výrobcovia mobilných telefónov neustále vylepšujú hardvér a softvérové firmy sa predbiehajú vo vydávaní aplikácií, ktoré dokážu fotky zdokonaliť s pomocou umelej inteligencie. Špičkové mobilné telefóny sa dnes kvalitou približujú fotoaparátom a okrem funkcie fotoaparátu a kamery ponúkajú možnosti ako fotky opraviť, či okamžite zdieľať na sociálnych sieťach. Fotoaparát v mobilnom telefóne je kompaktnejší a vo väčšine prípadov aj odolnejší voči nárazom, prachu, či vode. Mobilný telefón navyše ponúka navigáciu, web prehliadač, komunikátor a vraj aj funkciu telefónu.
Nie je prekvapením, že veľké množstvo ľudí v posledných rokoch fotoaparáty predalo, alebo odložilo. V lepšom prípade bývajú fotoaparáty oprašované pri príležitosti rodinných osláv, v horšom prípade končia zabudnuté v skriniach spoločne s DVD prehrávačmi, scart káblami a walkmanmi.
Aj napriek tomu fotoaparátom nehrozí a verím, že ani nikdy nebude hroziť osud diskmanov alebo pejdžerov.
Paradoxne, všestrannosť mobilného telefónu je z môjho pohľadu jeho najväčšou nevýhodou, ak sa chcete vo fotografovaní zlepšiť. Možno máte dostatočne silnú vôľu, alebo aspoň o štipku silnejšiu ako mám ja a namiesto refrešovania mačacieho obsahu na r/cats, či kontrole výsledkov Premier League dokážete odolať okamžitému uspokojeniu a budete sa venovať fotografovaniu naplno.
Venovať sa fotografovaniu naplno, byť tu a teraz je neočakávanou odmenou, ktorú som vo fotografii našiel ja. Zobudiť sa skoro ráno, vyliezť na kopec, všímať si svet okolo seba je to čo ma v celom procese zatiaľ baví najviac.
Fotoaparát používam v manuálnych a polo-manuálnych režimoch, vo formáte RAW, na rozdiel od mobilného telefónu, kde je proces fotenia značne zautomatizovaný a fotka je väčšinou okamžite softvérovo vylepšená a pripravená na zdieľanie na Instagrame, či Facebooku (kde môžete v niekoľkých klikoch fotku dodatočne vylepšiť aplikáciou filtrov).
To všetko sa dá robiť aj úplne opačne. Neexistuje jedna správna cesta, ktorou sa musíte vybrať, ak chcete začať fotiť. Niektoré fotoaparáty v mobilných telefónoch ponúkajú manuálny režim fotenia vo formáte RAW. Vo všetkých fotoaparátoch môžete používať automatický režim a fotiť vo formáte JPG. Novšie typy fotoaparátov vám poskytnú možnosť fotky bezdrôtovo preniesť do mobilu, či dokonca okamžite zdieľať so svetom.
Nikto vám nebráni používať foťák v mobile efektívne, bez zbytočnej prokrastinácie a ja vám garantujem, že sa na vás nebudem pozerať cez prsty, keď si na foto výlete skontrolujete Facebook, či zozdieľate so známymi vašu selfie pri kríži na Vysokej.
Spísanie výhod a nevýhod pravdepodobne prinesie jasného víťaza. Mobilný telefón už pravdepodobne vlastníte. Kompaktnosť, praktickosť a možnosť okamžitého zdieľania fotiek so svetom sú nesporne na strane telefónu. Prečo by ste si mali vybrať radšej fotoaparát?
Fotoaparát väčšinou ponúka väčšiu flexibilitu, ktorá je však podmienená vašim záujmom naučiť sa niečo nové a nutnosťou správneho výberu fotoaparátu, prípadne investície do doplnkov.
Chcete fotiť chrobáky a kvetinky? S makro objektívom dosiahnete najlepšie výsledky. Chcete zachytiť každý moment rozbiehajúcej sa športovej kariéry vášho dieťaťa? Potrebujete fotoaparát s rýchlou uzávierkou a tele objektív.
Vy sa musíte rozhodnúť, či chcete fotiť fotky alebo momentky. Ak sa aj rozhodnete, že chcete fotiť fotky, nerušte okamžite sporenie. S akýmkoľvek mobilným telefónom kúpeným v posledných dvoch rokoch dokážete spraviť fotografie, ktoré vám ukážu, či je dôvod investovať do drahšieho vybavenia. Nekupujte si predstavu vás ako fotografa, foťte s tým čo máte k dispozícii.