Nová záľuba – Fotografovanie

Globálna pandémia je výbornou príležitosťou ako začať s novou záľubou, ktorú opustíte hneď, ako sa život začne aspoň trochu normalizovať.
Nadbytok voľného času spôsobený koronou u mňa spustil budovanie nových miest v hre Cities: Skylines. Môj laptop sa s hrou trápil a tak nasledoval projekt výstavby prvej PC zostavy. Silný zážitok z procesu výberu komponentov a samotného poskladania komponentov do funkčnej PC zostavy ma priviedol na myšlienku vytvoriť web ako funguje a moja neschopnosť odfotiť akýkoľvek predmet do recenzie na web zas priniesla chuť naučiť sa fotografovať.

Cities: Skylines - 113,3 hodín v prvej vlne korony. 
"Time You Enjoy Wasting is Not Wasted Time"
Cities: Skylines – 113,3 hodín v prvej vlne korony.
„Time You Enjoy Wasting is Not Wasted Time“

Z jednoduchej potreby odfotiť testovaný produkt v kvalite, za ktorú sa nebudem hanbiť, sa nečakane stala záľuba, ktorej sa venujem už šesť mesiacov. V niektoré dni sa fotografovaniu venujem celé hodiny, niektoré dni len zopár minút, ale od prvej chvíle, keď som chytil do rúk fotoaparát, neprešiel jeden deň, keď by som sa fotografovaniu nevenoval vôbec.

Pochopiť princíp počítačovej hry, trvá maximálne niekoľko hodín. Proces poskladania PC zostavy, od pochopenia základných princípov až po prvé úspešné spustenie, podpriemerne technicky zdatným človekom, je otázkou dní, maximálne týždňov. Vytvorenie webu dnes hravo zvládnete v priebehu minút.
Naučiť sa fotografovať je úloha na celý život, bez stopercentnej garancie toho, že čas, ktorý obetujete učeniu z vás raz spraví fotografa – a to aj napriek tomu, že fotografovanie je dnes dostupnejšie ako kedykoľvek predtým a jediný, naozaj dôležitý, nástroj na fotografovanie nosí väčšina z nás už teraz vo vrecku.

Web ako funguje bol dôvodom prečo som sa začal venovať fotografovaniu. Paradoxne, web a písanie nešli v posledných mesiacoch na druhú koľaj, ale boli zaparkované do depa a ja som nemal veľa dôvodov prečo sa k písaniu vracať.
Dnes sa mi v mailovej schránke objavil analytický report z googlu, ktorý ukázal, že web je aj napriek mojej neaktivite navštevovaný a ľudia hľadajú informácie, o ktorých píšem.
Vo fotografovaní na mňa nepôsobí a ani na chvíľu nepôsobil Dunning-Krugerov efekt – ani v jednom momente som nemal pocit, že fotografovanie ovládam. Práve naopak. S každou novo získanou vedomosťou a schopnosťou som si viac a viac uvedomoval koľko toho stále neviem.

Aký je najlepší fotoaparát?

Tak ako pri stavbe PC zostavy, ani pri fotografovaní sa nebudem stavať do pozície experta. Budem písať o ceste, ktorou prechádzam, o chybách, ktoré robím a budem sa snažiť motivovať ľudí, ktorí fotografovať chcú, ale odrádza ich ohromné množstvo dostupných informácií, rád, či tipov na hardvér, ktorý *určite potrebujete.
Budem veľmi vďačný, ak sa na túto cestu dáte so mnou. Prvá bonusová rada na začiatok: aký je najlepší fotoaparát? Ten, ktorý momentálne máte. Či už je to starý digitálny kompaktný fotoaparát, na ktorý padá prach, zrkadlovka po otcovi, či základný model mobilného telefónu, na ktorom tieto riadky práve čítate.
Drahé vybavenie z vás nespraví lepšieho fotografa. Pracujte s tým, čo máte a hlavne foťte. Nerozmýšľajte nad tým, aké fotky by ste robili, keby ste mali k dispozícií novú vlajkovú loď od Canonu, Sony, Nikonu, či najnovší iPhone, radšej vybehnite do Karpát, do Slovenského raja alebo do ulíc vášho mesta a foťte všetko čo vás zaujme. Čím viac budete fotiť, tým skôr pochopíte, či vás vaše vybavenie brzdí pri práci. Čím menej budete fotiť, tým viac peňazí ušetríte na fotoaparáte, ktorý by vám ponúkol len krátkodobé uspokojenie pri rozbaľovaní a smútok pri každom utieraní prachu.

*väčšinou naozaj nepotrebujete

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *