Približne pred mesiacom som si začal všímať rozdiely v kvalite Netflix streamov v závislosti na miestnosti, v ktorej sa nachádzam. Porovnanie prenosových rýchlostí cez speedtest ukázalo 2 veci – 1. prenosová rýchlosť sa ani zďaleka nepribližuje rýchlosti, za ktorú od Novembra 2019 platíme Swanu a 2. pokrytie WiFi sieťou je v našom byte dosť mizerné.
Prvý problém sa vyriešil pomerne rýchlo (2 dni). Sťažnosť na Swan a následné navýšenie rýchlosti na 100 Mbps download a 10 Mbps upload bez ospravedlnenia, či akejkoľvek kompenzácie za 3 mesiace s nižšou prenosovou rýchlosťou. Porovnajte si maximálne prenosové rýchlosti na zmluve s reálnymi výsledkami ešte dnes, napríklad cez speedtest. Je normálne, ak sa rýchlosť líši, nie je normálne, ak je prenosová rýchlosť o 30% nižšia. Veľký čierny bod pre SWAN.
S druhým problémom som sa zapotil viac. Dlhodobo neviem spraviť nič s umiestnením routera, ktorý musí byť umiestnený na jednom konci bytu, tým pádom je logické, že pokrytie na opačnej strane bude trpieť. S routerom Asus RT-N18U som spokojný, bohužiaľ pracuje len na 2.4 GHz frekvencii. Ak by podporoval aj 5 GHz, čiastočne by to v paneláku pokrytiu pomohlo. Okrem kúpy nového routera mi už neostávalo veľa vylepšení, ktoré som predtým neskúšal. Antény boli nasmerované tak, aby priniesli čo najlepšie pokrytie, takisto som v nastaveniach routera nastavil WiFi kanál, ktorý sa najmenej bil so sieťami susedov. Mi WiFi repeater PRO od Xiaomi nepriniesol očakávané výsledky a spôsoboval viac problémov ako úžitku, takže som ho radšej odložil stranou. Bohužiaľ dispozícia bytu, steny, dvere, susedia neumožňujú veľkú flexibilitu.
Rozhodol som sa, že namiesto výmeny routera skúsim domácu sieť upgradovať WiFi Mesh systémom. Prečítal som všetky testy a recenzie, ktoré som našiel a po úvahe o tom aký veľký problém riešim a koľko som ochotný investovať do opravy tohto problému mi najlepšie vyšiel Mesh WiFi Systém Tenda Nova MW3. Vybral som si variant s tromi nódmi, aj keď na náš vyše 70 metrov štvorcových veľký byt by pravdepodobne mohol stačiť aj variant s dvomi vysielačmi.
Výrobca udáva, že tri nodes v balení pokryjú až 300 metrov štvorcových. Okrem vylepšenia pokrytia mi mesh systém Tenda Nova MW3 upgraduje sieť z 2.4 GHz na dualband s podporou 5 GHz a pridá možnosť pripojiť LAN káblom zariadenia aj v iných miestnostiach ako obývačka, v ktorej sa nachádza router.
Za cenu 90 € som dostal 3 kocky, s prijateľnými rozmermi 90 x 90 x 90 mm, v bielej farbe a príjemným dizajnom, ktorý nebude vadiť vo väčšine priestorov. Z ponúkaných riešení s podobnou cenovkou mi vzhľad systému Tenda MW3 vyhovoval najviac, ale aj konkurencia ponúka Mesh systémy, ktoré nepokazia dojem z vášho bytu.
V balení dostanete 3 kocky, 3 napájacie adaptéry, 1 krátky LAN kábel a stručný návod na inštaláciu.
Inštalácia je otázkou niekoľkých minút. Fyzicky budete potrebovať zapojiť jeden z nódov do routera pomocou LAN káblu (môj prípad) alebo nódom nahradíte router kompletne. V prípade náhrady routera však výrazne znížite počet LAN konektorov k dispozícií, keďže každá jedna kocka má len dve LAN prípojky. V prípade hlavnej jednotky tak okamžite prichádzate o jeden konektor, ktorým sa potrebujete pripojiť do siete.
Po zapojení káblov inštaláciu dokončíte cez aplikáciu pre Android či iOS. Do dnešného dňa sa mi nepodarilo dostať sa k nastaveniam cez prehliadač, aj keď výrobca sľubuje, že takáto možnosť v budúcnosti pribudne.
Pre porovnanie troch riešení (Router, Router + Xiaomi repeater, Router + Tenda WiFi Mesh) som sa rozhodol odmerať prenosové rýchlosti v troch izbách s rovnakými podmienkami. Pre ilustráciu, takto vyzerá náš byt.
Router musí byť v obývačke. Jediné miesto, na ktorom dokázal Xiaomi repeater prijímať signál z routera je na chodbe a Mesh WiFi zariadenia boli umiestnené tak, aby bolo v prípade potreby jednoduché použiť LAN konektor na každom zo zariadení. Router a hlavný Mesh WiFi node v obývačke sú prepojené LAN káblom. Pri riešení Router + Mesh WiFi je v routeri vypnuté vysielanie WiFi signálu, ktorý vysielajú len tri Mesh nódy a router slúži len na káblové pripojenia a pripojenie externého disku pre celú sieť.
Prenosové rýchlosti som testoval na troch rôznych miestach – v obývačke, v izbe a v spálni. Odmeral som aj prenosovú rýchlosť cez káblové pripojenie, kde boli vo všetkých troch prípadoch prenosové rýchlosti akceptovateľné. V káblových pripojeniach však jednoznačne vyhráva riešenie Router + Mesh WiFi, ktoré prináša možnosť použiť káblové pripojenie v troch izbách, bez toho, aby som ťahal cez celý byt LAN kábel.
WiFi rýchlosti som meral na troch rôznych zariadeniach – iPad, mobilný telefón Motorola One Vision a notebook Lenovo IdeaPad S540. Z testu WiFi pripojenia vyšlo najlepšie riešenie Router + WiFi Mesh. Testovanie Router + Xiaomi repeater len potvrdilo, že zariadenie funguje veľmi zvláštne. Repeater dokáže pracovať v dvoch režimoch: repeater s vlastnou WiFi adresou (takže budete mať doma 2 WiFi siete – sieť a sieť_PRO) a ako most, kedy je použitá len jedna WiFi sieť. Mne sa pri dlhodobom používaní viac osvedčila druhá možnosť, keďže prepínanie medzi dvomi sieťami funguje veľmi problematicky. Pre účely testu som však vytvoril druhú testovaciu sieť, keďže pri riešení s jednou sieťou si zariadenie nie veľmi efektívne vyberá, ktorý zdroj signálu použije na pripojenie. Tým pádom som sa dosť často dostával do bizarnej situácie, kde sa mobil pripájal k Xiaomi repeateru, aj keď som sedel 20 centimetrov od routera. Takéto nastavenie by mohlo skresľovať výsledky testu.
Druhým zistením je to, že iPad má oveľa lepšiu WiFi ako môj mobil a laptop, ale to je asi na neskôr.
V nastaveniach Tenda mesh systému som veľa nastavení nemenil. V prvom rade som prepol systém do režimu bridge, ktorý „premostí“ pripojenie z routera a nevytvorí nové pripojenie. Pre takéto riešenie som sa rozhodol aj napriek tomu, že router nefunguje ako vysielač WiFi siete. Dôvodom bolo, aby všetky zariadenia pracovali v jednej sieti a hlavne, aby som mohol využiť pripojenie externého disku k routeru cez USB. Takto som prišiel o niektoré možnosti nastavenia cez Tenda aplikáciu, ale väčšinu vecí stále môžem nastaviť v administrácii routera.
Prepínanie jednotlivých zariadení medzi tromi WiFi nódmi funguje výborne aj s vypnutou možnosťou Fast roaming, ktorá by mala prechod ešte urýchliť. Ja som túto možnosť vypol len kvôli tomu, že moje internetové rádio pravdepodobne používa starší WiFi chip, ktorý takúto funkciu nepodporuje, čo spôsobovalo problémy s pripojením.
Mesh systém používam presne mesiac, počas ktorého som sa nestretol so žiadnymi veľkými problémami. Aplikácia niekedy nedokáže načítať pripojenie na prvýkrát, keďže však aplikáciu stačí nastaviť a zabudnúť, nepredstavuje to až taký veľký problém. Potešilo by, ak by mali jednotlivé nódy viac LAN pripojení, ale to je skôr problém môjho nastavenia, kde mám hlavný nód prepojený s routerom a voľné len jedno pripojenie na mieste, kde sa nachádza set-top-box, televízor a starší laptop, ktorý používam ako Kodi media centrum. Dve LAN pripojenia na ďalších nódoch bohato stačia.
Systém Mesh WiFi Tenda Nova MW3 môžem odporučiť, ale len ak je vaše WiFi pokrytie vyslovene zlé a iné nastavenia nie sú možné, prípadne nepomáhajú. Zariadenie som si kúpil na základe môjho rozhodnutia za vlastné peniaze. Po mesiaci používania môžem povedať, že kúpu neľutujem a zariadenie budem naďalej používať. V prípade, že by sa v budúcnosti objavili problémy, článok aktualizujem, prípadne napíšem pokračovanie.
Ahoj, zaujalo ma toto: „S routerom Asus RT-N18U som spokojný, bohužiaľ pracuje len na 2.4 GHz frekvencii. Ak by podporoval aj 5 GHz, čiastočne by to v paneláku pokrytiu pomohlo.“
Ja si myslim, ze by malo platit, ze naopak, 5GHz by situaciu len zhorsilo, dosahuje vyssie rychlosti, ale kedze ide o vyssiu frekvenciu, tak nizsi dosah. Mam to aj odskusane doma: v dome s asi 130m2 mi 2.4GHz hadze prakticky v celom dome maximalnu silu signalu, 5GHz ma realny problem s pripojenim v krajnych bodoch domu (router je priblizne v strede domu v technickej miestnosti).
Prave preto uvazujem na mesh, aby som mal 5GHz vsade a teda vyuzil rychlost internetu na maximum vsade (teda, ked zmenim providera, s aktualnym to zmysel riesit este nema).
Dik za peknu a podobnu recenziu 🙂
Ahoj PicoBello, 🙂
Problém v paneláku je skôr s tým, že 2,4GHz kanály sú beznádejne obsadené. Problémom je teda asi viac prekrývanie a rušenie kanálov ako dosah pokrytia. Ľudia síce pravidelne menia mobily, laptopy, televízory, ktoré stále častejšie podporujú 5GHz, ale router býva väčšinou posledným zariadením, ktoré bežná domácnosť vymení a tak väčšina stále funguje s routermi od poskytovateľa internetu. Pozri ako to v tejto chvíli u nás vyzerá: 5GHz vs. 2.4 GHz v paneláku
Okrem prekrývania a rušenia kanálov je asi najväčšou výhodou v panelákových podmienkach počet zariadení, ktoré môžu byť v každom pásme bez rušenia. 5GHz podporuje viac zariadení.
V tvojich podmienkach dáva 2.4GHz zmysel, lebo máš pravdepodobne kanál sám pre seba a pokrytie máš všade, kde potrebuješ.
Máš pravdu, že s pokrytím a priepustnosťou by to platilo aj v paneláku, ak by do toho nevstupovalo prekrývanie, rušenie kanálov a počet zariadení.
Moja veta, že 5GHz by pomohlo pokrytiu tým pádom nie je úplne správna – 5GHz nepomôže pokrytiu, ale prináša výhody, ktoré v paneláku môžu vyriešiť problémy s pripojením.
Ďakujem za komentár a pridanú hodnotu k článku!
Ahoj Matus 😎,
tak to potom dava zmysel, jasne. Som si neuvedomil, ale veru v panelakoch to moze byt celkom „zabava“ najst volny kanal. Mozocky sa prazia, haha 😬.
Uvazujem nad tym meshom, lebo aj s 2.4GHz je to v krajnych bodoch na zariadeni so slabsou antenou tak LTT (dcerin ntb, je to cez dve a pol steny a antenu ma otocenu smerom von z domu, v podstate).
Druha vec, ze som poskuloval aj po vonkajsej smerovej antene smerom do zahrady lebo sice mi 2.4GHz celkom pekne pokryva aj zahradu, ale ideme ju zvacsit do jednej strany a tam by sa mi uz take cosi asi zislo. Nasiel som toto: TP-LINK CPE210. Mam router TP-Link tak aj mesh aj toto som hladal rovnakej znacky, dufajuc, ze to garamtuje lepsiu kompatibilitu.
Len to zas neviem ako by ficalo s meshom, chcem mat jednu siet s roamingom, ktory si ani nevsimnem pri prechode medzi jednotlivymi AP.
Ak ti nieco napadnem, rad si necham poradit. A este drevo potrebujem nakupit 😁.