Seriál: Postavte si PC zostavu (kompletný návod pre začiatočníkov) – 4. časť – prečo nekupovať procesor z druhej ruky

Pri výbere a zaobstarávaní mozgu vášho počítača by ste sa mali vyvarovať chýb, ktoré spravil Ajgor pri zháňaní mozgu pre Dr. Fredericka Frankensteina v kultovom filme Mladý Frankenstein.

Pozor spojler:

Dr. Frankenstein kázal Ajgorovi priniesť z depozitára mozgov mozog brilantného vedca a svätca Hansa Delbrücka. Ajgor sa však zľakne vlastného odrazu a mozog mu vypadne na dlážku. Ajgor v panike zoberie vedľajší mozog z police, označený “nepoužívať, abnormálny”.
Neskôr, keď doktor pochopí, že v procese tvorby monštra nastal problém, pýta sa Ajgora komu patril mozog. “Nejakému Abeovi, Abeovi Normálnemu,” odpovedá Ajgor.
Nebuďte ako Ajgor!

Ja som pri výbere a kúpe procesora postupoval podobne ako doktor Frankenstein a Ajgor. Vybral som si procesor AMD Ryzen 5 3600, ktorý je v tejto dobe miláčikom staviteľov počítačov po celom svete, kvôli priaznivému pomeru výkon/cena. Bol som rozhodnutý, že na tomto procesore postavím moju prvú zostavu.

Bol som krok od objednávky úplne nového procesoru, keď mi napadlo skontrolovať, či niekto v mojom meste nepredáva procesor za lepšiu cenu ako približne 190 € v cenníkoch slovenských obchodov. Inzerát na nepoužitý procesor Ryzen 5 3600 sa objavil hneď na prvom mieste, za sympatických 110 €. Obhliadku grafickej karty som už mal dohodnutú na neskôr, tak som si povedal, že to vyskúšam aj s procesorom.

Pri obhliadke procesoru som spravil minimálne 3 hlúpe chyby. Prvou bolo to, že som komunikáciu neukončil hneď ako mi predávajúci povedal, že procesor nie je v záruke a pokladničný blok , ani nič iné čo by vysvetľovalo pôvod procesoru neexistuje. Povedal som si, že kvôli tej cene to za trochu risku stojí. 

Krabička procesoru vyzerala ako úplne nová, predajca ju predo mnou otvoril a keďže som mal pocit, že ide o nový, nepoužitý produkt, obsah balenia som vyberať nechcel. Procesory AMD bývajú dodávané spolu s chladičom procesora. V tejto chvíli mi ani nenapadlo, že v balení by mohlo niečo chýbať. Predstava výhodnej kúpy a následnej možnosti investovať ušetrené peniaze do iného komponentu zvíťazila nad opatrnosťou.
Hneď v aute som si obsah balenia skontroloval. Chladič našťastie nechýbal. Bohužiaľ v balení sa nenachádzal procesor a tak som stavbu prvého PC začal kúpou chladiča procesora v hodnote približne 15 €, za ktorý som zaplatil 110 €. Slušný začiatok stavby.

Zavolal som predajcovi s veľmi malou dušičkou a oznámil, že asi došlo k drobnému omylu. Predajca povedal, že mám prísť na benzínku a dohodneme sa. Myslel som si, že to bolo poslednýkrát, čo mi predajca zdvihol telefón a cesta na benzínku bude zbytočná. Predajca však o malú chvíľu prišiel a bol ochotný vrátiť mi peniaze späť. Vyzeral prekvapene a tvrdil, že počítačom nerozumie. Mal som pocit, že to myslí úprimne a nechcel som situáciu ďalej naťahovať. Odišiel som bez procesora, bez chladiča a bez desiatich eur, ktoré som dobrovoľne nechal predajcovi za jeho “starosti”. Bol som bez nového mozgu môjho nového počítača a zjavne aj bez mozgu môjho.

Treťou teoretickou chybou, ktorú som nemal možnosť pri tejto kúpe spraviť, z dôvodu chýbajúceho procesoru, bolo vizuálne neskontrolovanie procesoru. AMD procesory majú na spodnej strane piny – drobné ihly, ktoré sú pri novom procesore zoradené v dokonalom súlade, nech sa na procesor pozriete z akejkoľvek strany. Je nevyhnutné, aby tieto piny neboli nijako deformované, pokrivené, či nedajbože chýbajúce. Akékoľvek poškodenie pinu môže znamenať nesprávne fungovanie alebo úplnú nefunkčnosť procesora a pri pokuse o inštaláciu môžete ešte aj poškodiť základnú dosku.
Drobné pokrivenia síce môžu byť opraviteľné, vyžaduje si to však extrémnu dávku trpezlivosti a šťastia. Pokus o opravenie pinov by mal byť poslednou možnosťou, ak kupujete CPU z druhej ruky sa procesorom s akýmkoľvek viditeľným poškodením radšej vyhnite úplne, nech bude cena ponúkaného kusu akokoľvek lákavá.

Procesor som nakoniec kúpil od predajcu, ktorý mi predal grafickú kartu a ktorému som rozprával o mojej skúsenosti s kúpou CPU chladiča za 110 €. Ponúkol mi používaný procesor AMD Ryzen 7 1700, ktorý síce patrí do staršej generácie Ryzen chipov, na moje potreby bol však postačujúci. Predajca mi sľúbil, že ho v prípade nefunkčnosti zoberie späť, čo našťastie nebolo potrebné. Po mojich skúsenostiach kúpu procesoru z druhej ruky odporúčam len, ak predajcu veľmi dobre poznáte, prípadne sa dohodnete na možnosti vrátenia. Cena nových procesorov dnes nenúti kupovať používané procesory. Je vždy lepšie mať funkčný procesor v záruke ako nefunkčný alebo žiadny procesor. Nebuďte ako Ajgor, nebuďte ako ja.

Fotka CPU od Tim Sullivan z StockSnap

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *