Mesh WiFi

Mesh – v preklade pletivo, node – v preklade uzlík. Mesh WiFi, tak ako aj internet všeobecne fungujú na princípe vzájomne poprepájaných uzlov, ktoré spolu vytvárajú jednu veľkú sieť. V prípade Mesh WiFi sieť bezdrôtovú.

Bezdrôtová Mesh WiFi sieť pozostáva z vysielačov (nodes), ktoré medzi sebou vzájomne komunikujú a takisto posielajú internetový signál do pripojených zariadení v blízkosti. Node funguje presne ako WiFi router, ktorý ste dostali od svojho poskytovateľa internetu, s tým rozdielom, že node okrem zariadení ako váš mobil, tablet, či laptop komunikuje aj s ďalšími nodes zapojenými v sieti. Signál putuje v rámci siete, z nódu na node, pričom si nódy automaticky vyberajú najrýchlejšiu a najbezpečnejšiu cestu. Tento proces sa označuje ako dynamic routing.

Ak žijete v paneláku, vo väčšom dome alebo ak ste sa už niekedy snažili pripojiť na internet počas dovolenky, určite máte skúsenosť so zlou kvalitou WiFi signálu. Signál vysielaný WiFi routerom, ktorý ste dostali od vášho internetového poskytovateľa má množstvo prekážok, ktoré bránia v ideálnom pokrytí internetom. Steny, dvere, skrine, WiFi siete od susedov, či mikrovlnka sú nepriateľom sily signálu. Nehovoriac o železobetónových stenách v našich panelákoch. Kvalitu WiFi signálu väčšinou môžete mierne vylepšiť, ak však chcete v každom kúte vášho domova využívať internetové pripojenie, za ktoré si platíte, na maximum, je Mesh WiFi sieť vhodným riešením.

Ešte donedávna bola Mesh sieť drahým riešením do firiem a za domáce riešenie by ste zaplatili aj niekoľko stoviek eúr, dnes sa k Mesh systému dostanete aj za cenu lepšieho WiFi routra. Mesh riešenia väčšinou dokážu fungovať spoločne s routerom, ktorý už doma máte, ale dokážu aj plnohodnotne nahradiť váš existujúci router.

Princíp pripojenia je jednoduchý. Jeden z nódov pripojíte LAN káblom k vášmu routeru, prípadne nódom router nahradíte. Ďalšie nodes rozmiestnite v byte, zapojíte do elektrickej siete a postupne napojíte k hlavnému nódu cez mobilnú aplikáciu alebo cez internetový prehliadač. Po úspešnom pripojení nastavíte, či chcete vytvoriť novú WiFi sieť, alebo využijete nastavenie bridge, ktoré premostí vašu existujúcu WiFi sieť. Nastavenie systému sa môže líšiť v závislosti od výrobcu Mesh WiFi systému, všeobecne však platí, že nastavenie zvládne aj bežný používateľ bez predchádzajúcich skúseností.

Ako vybrať správny Mesh WiFi systém?

Nemusíte silou-mocou investovať peniaze do nových vysielačov, ktoré ešte viac zahltia bytovku WiFi signálom, ak váš signál nie je vyslovene katastrofálny. WiFi nie je bezstratovou technológiou a so slabšou prenosovou rýchlosťou oproti tomu, za čo si mesačne platíte by ste mali rátať. Hlavne, ak bývate v paneláku.
Skúste najprv zistiť, či nie je možné dosiahnuť akceptovateľné pokrytie s tým, čo máte k dispozícií. Na internete nájdete množstvo materiálov, ktoré vám pomôžu zanalyzovať vaše pokrytie a poradia ako ho vylepšiť. Riešením môže byť aj WiFi extender, ktorý môže zlepšiť zvýšiť pokrytie. Ak však chcete pokrytie bez kompromisov, ak chcete pozerať Netflix bez výpadkov, s rovnakou kvalitou vo všetkých izbách, Mesh WiFi je v súčasnosti najlepším riešením.

Väčšina výrobcov uvádza približné pokrytie WiFi signálom. Je zbytočné kupovať systém, ktorý pokryje 10 árov, ak bývate v trojizbovom byte. Niektoré WiFi Mesh systémy sú modulárne a vy si môžete objednať taký počet nódov, aký najviac uspokojí vaše potreby.
Všímať by ste si mali aj maximálnu prenosovú rýchlosť. Väčšina zariadení nebude mať problém obslúžiť prenosové rýchlosti poskytovateľov internetu, lacnejšie zariadenia by vás však mohli obmedzovať, ak používate domácu sieť aj na prenos súborov medzi jednotlivými zariadeniami.
Všímajte si počet LAN konektorov na jednotlivých nódoch a skúste myslieť na to, ako budete internet využívať v budúcnosti. Plánujete z niektorej izby vytvoriť detskú izbu, či pracovňu? V tom prípade sa vám môže zísť možnosť pripojiť viacero zariadení do jedného nódu pomocou LAN káblu.

Viac informácií o tom ako funguje Mesh WiFi nájdete napríklad tu:
https://computer.howstuffworks.com/how-wireless-mesh-networks-work.htm
Fotka od Matt MoloneyStockSnap

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *