Domáci server – streamovanie médii, cloud, či webhosting vo vlastnej réžii

Po rôznych vylepšeniach môjho PC sa mi v zásuvkách ostalo povaľovať niekoľko nevyužitých komponentov. Už dlhšie som mal v hlave projekt domáceho servera alebo NAS (network attached storage) a tak som vo voľnom čase začal s prieskumom dostupných možností.

Prvotný cieľ bol jednoduchý – vytvoriť úložisko fotiek, ktoré mi dovolí upravovať a zálohovať fotky na stolnom počítači, laptope, iPade alebo mobile, bez toho, aby som musel fotky manuálne presúvať, aby nebolo nutné zapínať viac zariadení naraz a aby som nevytváral duplicitné súbory a zbytočný neporiadok v dátach. Do úvahy pripadalo aj hotové NAS riešenie, ale uzavretosť jednotlivých systémov a cena ma rýchlo presvedčili ísť cestou urob si sám domáceho servera.

Hárdvér

Keďže z komponentov som mal k dispozícii takmer všetko podstatné (PC skrinka, starší procesor AMD Ryzen 7 1700, staršia 2 GB grafická karta, zdroj a niekoľko starších hard diskov), ostávalo dokúpiť len základnú dosku a pamäť RAM. Výzvou bola od začiatku veľkosť PC skrinky (form faktor microATX) s miestom len na dva tradičné hard disky, nie úplne ideálnym usporiadaním a takmer žiadnym vedením vzduchu. Po poskladaní zostavy som žiaľ zistil, že v skrinke nedokážem udržať vhodnú teplotu a budem musieť investovať aj do kúpy novej skrinky.

Operačný systém

Po dôkladnom prieskume a porovnaní dostupných riešení sa do finále dostali dvaja favoriti: Unraid a FreeNAS. Ako už napovedá názov – FreeNAS je bezplatným NAS riešením, zatiaľ čo za Unraid po uplynutí tridsať dňovej skúšobnej lehoty budete musieť zaplatiť minimálne 59 dolárov (59 USD – 6 pripojených diskov, 89 – 12 diskov, 129 USD – bez obmedzení).
Recenzie naznačovali, že Unraid by pre mňa mal byť lepším riešením s prijateľnejším užívateľským prostredím a tak som sa rozhodol dať mu šancu. Už po týždni skúšania som si zakúpil licenciu a po vyše mesiaci môžem povedať, že to bola dobrá kúpa. Používanie a nastavenie je mimoriadne jednoduché, na internete je dostatok dostupných zdrojov, návodov a materiálov a komunita Unraid je veľmi nápomocná. Za celý čas som sa nestretol s nafúkanosťou s akou sa niekedy stretávam na fotografických (ahoj profesionálny fotograf na dpreview, ktorý ma obvinil z toho, že som plateným trolom, lebo som mal tú drzosť opýtať sa, prečo nefunguje autofokus tváre na novorodeniatku) alebo iných špecializovaných fórach.

Unraid - domáci server - užívateľské menu
Priateľský user interface Unraid

NAS, cloud, media server, domáci webhosting – možnosti sú takmer neobmedzené!

Síce som pôvodne hľadal len jednoduché, prístupné úložisko fotiek, už po niekoľkých týždňoch som zistil, že Unraid toho ponúka oveľa viac. Už dnes na mojom serveri beží Nextcloud (open source cloud riešenie), ktoré pre mňa plnohodnotne nahrádza platený Google Drive. Každá fotka, ktorú spravím ja alebo manželka na mobilnom telefóne, sa automaticky a v plnej kvalite nahrá na môj osobný server. Za skromných 100 GB dát som doteraz platil Google 20 € ročne, s nádejou, že sa vedenie Google jedného dňa v lepšom prípade nerozhodne službu zrušiť tak, ako iné služby, na ktoré som si za tie roky zvykol, v horšom prípade o moje dáta neprídem úplne. Keďže ide o plnotučné open-source riešenie, samozrejmosťou je Android, iOS, Windows aplikácia.
Plex (lokálny media server) v kombinácii s aplikáciami Sonarr (správa knižnice seriálov), Radarr (správa knižnice filmov), Lidarr (správa knižnice hudby) je pre mňa ideálnym riešením na správu mojich médii. Tak ako Nextcloud, aj Plex môžete používať na každom zariadení vo vašej sieti – mobil, tablet, smart TV.

Radarr - knižnica a správa filmov
Psst.. They Live!!


Grocy je open source ERP (enterprise resource management – podnikový alebo aj domáci informačný systém na správu zdrojov, skladov, nákupov) s podporou skenovania bar kódov a využiť ho môžete napríklad na zdieľanie nákupných zoznamov, receptov, plánovanie jedálnych lístkov, domácich prác, či sledovanie dátumov spotreby surovín.
Na mojom domácom serveri beží web a proxy server, vďaka ktorému sa k svojim dátam a aplikáciám dostanem kdekoľvek, kde mám k dispozícii internetové pripojenie. V budúcnosti plánujem na svoj server presunúť aj všetky webstránky, ktoré sú momentálne hosťované na platenom webhostingu a preskúmať možnosti virtuálnych počítačov (Virtual Machines).
Domáci asistent, náhrada Spotify, automatizácia zálohovania všetkých počítačov v domácnosti, súkromná foto galéria. Je nemožné vymenovať všetky možnosti. Prezerať knižnicu Community Applications (plugin, ktorý pridá knižnicu dostupných aplikácii – podobnee ako Google Play Store, či Apple App Store) by trvalo mesiace. Oveľa lepším riešením je porozmýšľať nad tým aký problém chcete vyriešiť. Je veľmi pravdepodobné, že niekto podobný problém už mal a riešenie už existuje.
Domáci server nemusí byť riešením pre každého, ale pre mnohých ľudí môže byť zaujímavým projektom alebo využitím starého počítača. Okrem toho, že si dokážete postaviť niečo, čo vám dlhodobo dokáže ušetriť peniaze a pomôže mať vlastné dáta pod kontrolou, získate neoceniteľné skúsenosti so správou serverov, s Docker a kontajnerizáciou (skúsenosti, ktoré sú dnes mimoriadne cenené na pracovnom trhu.

Unraid - aplikácie
Skracovač url adries, správca hesiel, či foto galéria – možnosti Unraid sú takmer neobmedzené

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *