Seriál: Postavte si PC zostavu (kompletný návod pre začiatočníkov) – 5. časť – ako vybrať procesor

Článok s radami aký konkrétny procesor si máte vybrať by určite nestarol do krásy a o pár týždňov by nemusel dávať zmysel vôbec. Najneskôr v septembri, keď hlavný výrobcovia Intel a AMD ohlásia očakávané novinky, bude takmer všetko, čo dnes nájdete na internete neaktuálne. Čo však nemusí znamenať, že musíte so skladaním zostavy čakať.

Pri prieskume trhu a trendov zistíte, že otázka značky procesora má len dve odpovede. Buď sa rozhodnete pre modrého výrobcu Intel alebo pre červeného výrobcu AMD. Títo dvaja rivali nie sú síce jedinými hráčmi na trhu, ale procesor inej značky na Slovensku v bežnom obchode pravdepodobne ani nekúpite. Treťou značkou na trhu je v súčasnosti len VIA, ktorá vyrába procesory v spolupráci s čínskou značkou Zhaoxin (keďže VIA je spoločnosťou z Taiwanu, Zhaoxin funguje ako joint-venture s čínskou vládou).
Značky VIA a Zhaoxin môžete teda z výberu vylúčiť a môžete si ich odložiť v nejakej malej, nepoužívanej komore vašej hlavy, z ktorej ich vyberiete iba, ak sa zúčastnite veľmi obskúrneho kvízu.

Rivalita značiek AMD a Intel je známa aj mimo kruhov počítačových fanúšikov, aj napriek tomu, že nejde o rivalitu, ktorá by so sebou prinášala veľa kontroverzií, či rozhnevané mestečko, ako v prípade rivality Adidas / Puma. Až donedávna bolo AMD považované za outsidera a PC skladači sa do zostáv s AMD procesorom veľmi nehrnuli, alebo sa zostavami s procesormi AMD radšej veľmi nechválili. AMD síce vyrábal slušné a lacnejšie procesory, ale Intel bol stále kráľom na trhu. Situácia sa začala meniť až počas posledných rokov, keď AMD pridalo k prijateľnej cene aj porovnateľnú a v mnohých prípadoch aj lepšiu kvalitu ako modrý rival.

Aj vďaka tejto takmer 50 ročnej rivalite sú dnes mikroprocesory dostupné a výkonné viac ako kedykoľvek predtým. Nech je vám história, logo, farby alebo čokoľvek iné viac alebo menej sympatické, neberte na to veľký ohľad. Sú to značky, nie je dôvod byť im verný. Podvádzajte ich, vyberajte si vždy to najlepšie bez ohľadu, či je nálepka červená alebo modrá.

Počet jadier procesora

Viac-jadrové procesory sú s nami kratšie ako by sa mohlo zdať. Počítače vyrábané pre domácnosti začali viac-jadrové procesory dostávať až, keď bola ich softvérová podpora implementovaná do Windows XP. Od tej doby je každým rokom jedno-jadrový procesor stále väčšou raritou a ak sa rozhodnete počítač stavať zajtra, budete musieť stavať na procesore s viac ako jedným jadrom. Písané tak, aby som tomu rozumel – každé jedno jadro sa dokáže správať ako samostatný procesor. Každé z týchto jadier si dokáže robiť to čo sa mu zachce (alebo to, čo od neho budete vyžadovať vy), v priamej závislosti od toho, koľko jadier dokáže využiť softvér, ktorý používate. Ako pri väčšine označení komponentov, aj tu platí čím vyšší počet, tým lepšie.  Nekupujte však zbytočne 64 jadrový procesor, ak ho nedokážete využiť. Nekupujte procesor s menej ako štyrmi jadrami a aj tie štyri jadrá sú dnes asi už limitom. Na presné potreby si skúste vyhľadať požiadavky hier alebo softvéru, ktorý plánujete používať. Pozrite sa koľko jadier dokáže preferovaný softvér využívať a myslite aj na budúcnosť.

Frekvencia procesora

Označuje rýchlosť (v hertzoch) v akej procesor vykonáva operácie. Spravidla opäť viac znamená lepšie, nie je to však jediný parameter, na ktorý by ste pri výbere mali pozerať. Čip s vyššou frekvenciou, postavený na staršej infraštruktúre nemusí byť tak efektívny ako novší čip s nižším počtom hertzov. Pri výbere procesora by ste mali zvážiť každý jeden parameter, ak sa však chystáte viac času stráviť hrami ako multitaskingom, či editáciou videa, výška frekvencie bude o čosi dôležitejšia ako počet jadier.

Čo je to threading?

Threading vyjadruje množstvo samostatných procesov, ktoré dokáže čip spracovať naraz. Za normálnych okolností by sa toto číslo malo rovnať číslu jadier, nové generácie však ponúkajú možnosť spracovať viacero podnetov naraz v rámci jedného jadra. Intel na túto funkcionalitu používa názov Hyper-Threading, zatiaľ čo AMD zvolilo názov Multithreading. Ak vaša práca na PC vyžaduje multitasking, procesor s funkciou Hyper-Threadingu, či Multithreadingu určite oceníte.

Socket – zásuvka

Socket je spojkou medzi základnou doskou a procesorom. Ak začínate stavbu PC zostavy procesorom, socket nemusíte veľmi riešiť, ale ďalšie komponenty budete musieť prispôsobiť socketu podľa vybraného procesora. Hlavne pri sockete by som odporúčal zvážiť kúpu čo najnovšej generácie CPU. Procesor so staršou generáciou socketu by vám mohol brániť v budúcich vylepšeniach vašej zostavy, keďže základná doska, ktorú ste prispôsobili socketu procesora, nemusí v budúcnosti podporovať nové sockety.

Integrovaná grafická karta

Nie. Na 98% ju nepotrebujete. Iba ak máte záujem o veľmi oklieštenú zostavu za slušné peniaze.

Chladenie

V článku koľko asi stoja komponenty potrebné na zostavenie funkčného PC som opomenul chladenie z prostého dôvodu. Kúpil som si procesor AMD, ktorý mal pribalený chladič. Skontrolujte si pred kúpou, či je chladič v cene alebo nie. V krabiciach s červeným logom zvykne byť pribalený takmer vždy. Ak nie je, potrebujete rátať s extra nákladmi na kúpu chladiča kompatibilného s vašim procesorom, základnou doskou a takisto PC skrinkou.
Nad stavbou PC bez vhodného chladenia CPU ani neuvažujte.

Toto je úplný základ pri výbere nového procesora. Venujte výberu dostatok času, čítajte, pozerajte videá a ak vám to peňaženka dovoľuje, nepozerajte sa na inzeráty. Vhodný procesor je základ úspechu vašej budúcej zostavy, rozhodnite sa správne.

Fotka od Jordan HarrisonStockSnap

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *