akofunguje.sk

Web akofunguje.sk vznikol 21. apríla 2020. Dátum 21. apríl 2020 je významný aj preto, lebo sa mi podarilo nainštalovať balík Office 2016 a nastaviť, aby sa kontrola pravopisu permanentne neprepínala do angličtiny bez toho, aby som rozbil myš, klávesnicu alebo čokoľvek, čo sa v tej chvíli nachádzalo v mojej blízkosti. Tento úspech ma inšpiroval pustiť sa do toho, čo som mal niekde v hlave už dlhšiu dobu – vytvoriť web stránku, ktorá by bola písana tak, aby som tomu sám rozumel.

Internet sa stal súčasťou môjho života v časoch mojej puberty – nepamätám si akú prenosovú rýchlosť nám Telekom (vtedy ešte tuším T-Com) garantoval, pamätám si však, že limit sťahovania bol 2 GB dát počas pracovných dní (na celý mesiac!) a neobmedzené dáta počas víkendov! V skratke, internet sa u nás cez týždeň nepoužíval.

Po tom, čo som v priebehu asi troch víkendov stiahol všetku hudbu sveta, začalo ma zaujímať kto a hlavne ako internet kŕmi informáciami a dátami. Naučil som sa používať programovací jazyk html a začal som tvoriť dnes už legendárne webové projekty ako:

snvcity.szm.com (web vytvorený ako školský projekt na anglický jazyk)

snvcity.szm.sk – môj prvý webový projekt, fungujúci do dnešného dňa. Posledná aktualizácia 25.3.2004 o 19:10. Web by si pravdepodobne zaslúžil aktualizáciu.

Medzi moje ďalšie „projekty“ patrila online kondolenčná kniha pre obete leteckého nešťastia v obci Hejce, webstránka mojej fiktívnej kapely Blair Bitch, či stránka fiktívneho baru s kreatívnym názvom California Bar na maturitný projekt, ktorá pri všetkej skromnosti aj po štrnástich rokoch bez aktualizácie vyzerá lepšie ako mnoho novodobých webov barov, pohostinských zariadení, či štátnych inštitúcií.

californiabar.szm.sk (maturitný projekt)

Chcem veriť, že existuje turista, ktorý navštívil Spišskú Novú Ves, po dňoch preklikávania webového katalógu szm.sk objavil webstránku môjho maturitného baru, ktorý neskôr hodiny hľadá v severných častiach najdlhšieho šošovkovitého námestia v strednej Európe bar, ktorého filozofiou je nedostatky napravovať ihneď s adekvátnym spôsobom odškodnenia. Na zdravie!

Ďalším logickým krokom bol samozrejme prechod na programovací jazyk php, ktorý som sa začínal učiť presne šesťkrát. Heuréka moment nastal, keď na jednom z milióna diskusných fór zabudli administrátori z päty stránky odstrániť odkaz na phpBB fórum a ja som pochopil, že vedieť programovať v php by síce bolo fajn, ale ja som príliš mladý a lenivý na to, aby som sa sústredil len na jednu vec.

Založil som internetové fórum freetimeforum.ic.cz (alebo ftf), ktoré malo v časoch najväčšej slávy tuším vyše 300 používateľov. Toto boli asi moje najkrajšie internetové časy. Nasával som informace ako Číslo 5 a nebyť mojej patologickej nechute sústrediť sa na jednu vec poriadne, dnes by sme o ftf hovorili ako o slovenskom reddite. Asi.

Po phpBB som logicky prešiel k wordpressu a zoznam neúspešných projektov sa rozšíril o tieto dnes už neexistujúce legendy slovenského internetu (zoznam pravdepodobne nie je kompletný a asi ani konečný):

  • webka.eu
  • hpcafe.info
  • gunners.sk
  • footy.sk
  • offside.sk
  • realityvychod.sk
  • slusne.sk (ešte predtým, ako si Slovensko uvedomilo, že chce byť slušné)

Po takomto zázname úspechov je logické s napätím očakávať čo prinesie web akofunguje.sk. Pravdou je, že mi chýbalo mať vlastný web a som stále viac a viac frustrovaný z toho kam internet smeruje. Od stupídnych pop-upov ponúkajúcich notifikácie na nové články z webu, na ktorom som hľadal návod na opravu vŕzgajúcej vodovodnej batérie, články písané tým nechutným slizkým copywriterským jazykom až po šablónovité reklamy tváriace sa ako články. Chcem mať web, ktorý bude baviť v prvom rade mňa. Chcem písať o veciach, ktoré ma zaujali. Chcem hodnotiť produkty, ktoré aj reálne používam a ktoré plnia funkciu, ktorú od nich očakávam. Nech bola vaša cesta na tento web akákoľvek – ak ste na tomto webe našli niečo, čo sa vám páčilo, dajte mi to vedieť. Alebo ešte lepšie, dajte to vedieť niekomu inému. Aby sa web akofunguje.sk nedostal do zoznamu vyššie.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *