Platenie dane z príjmov fyzickej osoby

Popri práci prenajímam môj starý byt. Od začiatku som to chcel robiť poctivo a nie tak typicky pol na pol, na gazdu. Nešiel som do toho s tým, aby som zarobil lóve. Zrátal som všetky náklady a účty, centy som zaokrúhlil na celé číslo a inzerát pridal na bazoš. Byt bol obsadený asi do desiatich minút, inzerát stiahnutý a telefón radšej vypnutý. Približne som si zrátal akú daň budem doplácať, zaregistroval som sa na daňovom úrade, kde mi bolo pridelené daňové identifikačné číslo (DIČ) a až do prvej sezóny daní som žil relatívne pokojným životom.

Ak sa rozhodnete ísť mojou cestou a budete chcieť prenajímať byt popri zamestnaní poctivo, zrátajte si všetky náklady. Nezabudnite na poplatky za odpad, miestne dane, poistenie nehnuteľnosti a iné očakávané, či neočakávané náklady. Skúste si vyrátať akú daň budete musieť doplácať za príjem z prenájmu. Keď to všetko zrátate, tak sa nesnažte byť dobrým samaritánom – doplatíte na to len a len vy.
Ako povedal náčelník výpravy Dobytí severního pólu, Čech Karel Němec: „Zásoby byly přesně spočítaný. Jen to bylo třeba po sečtení vynásobit dvěma. Ale vy jste na mě furt mluvili, a v tom fofru jsem na to zapomněl.“

1. rada: Zrátajte si náklady. Aspoň dvakrát.

Blížila sa prvá sezóna daní, ja som si mesačne poctivo šetril, aby ma daň na úhradu neprekvapila. Síce som si poctivo šetril, ale vždy sa objavilo niečo dôležitejšie, čo si vyžadovalo výnimočný výber z komôrky určenej na dane. Niekedy v januári prišlo vytriezvenie, doslova aj obrazne. Do marca som spustil ultra-šetriaci mód, aby som náhodou nemusel predať jednu z mnohých blbostí, na ktoré som minul pôvodné daňové peniaze.

2. rada: Pravidelne odkladajte peniaze. Naozaj!

„Železná zásoba je nedotknutelná. A kromě toho jsme ji včera snědli.“

Mal som na škole podvojné účtovníctvo, od strednej trochu pichám do programovania v rôznych jazykoch, mám záľubu v excelovských vzorcoch, ktoré dokážu uľahčiť moju prácu. A tak vôbec, myslím si o sebe, že mám priemernú inteligenciu, ktorá by mohla stačiť bežnému občanovi milión, ktorý prenajíma svoju garsoniéru, k tomu, aby bol schopný vyplniť daňové priznanie. Čo však nemám, je trpezlivosť riešiť čokoľvek, s akoukoľvek štátnou inštitúciou a hlavne, čítanie návodov, pokynov a usmernení, jazykom a štýlom, ktorý vôbec nedbá na čitateľa.
Godwinov zákon hovorí o tom, že čím je dlhšia internetová diskusia, tým viac sa zvyšuje pravdepodobnosť, že jedna strana prirovná druhú k nacistom alebo Hitlerovi. Zákon slovenského štátneho internetu by mohol byť o tom, že čím jednoduchšiu otázku máte, tým viac tabov v prehliadači budete mať otvorených. A odpoveď nakoniec aj tak nájdete až na webe modrykonik.sk.

3. rada: Vykašlite sa na to. Dajte radšej ďalšiu šancu krypto menám, čiernym dieram, temnej hmote.

Daňové priznanie som outsourcoval na kamarátku účtovníčku, mne ostala príprava všetkých dokladov o príjmoch, výdavkoch. Po niekoľkých desiatkach chatových správ, ktoré som outsourcoval na manželku ostáva posledná vec – podanie priznania na daňovom úrade a zaplatenie zvyšnej dane na úhradu.

V tomto kroku sa nachádzam práve teraz. Teraz by som mal mať otvorených päť stránok z finančnej správy a jednu z modrého koníka, Po ťažkom dni v práci, by som mal pracovať na správnej kombinácii čísla účtu, na ktorý by som mal peniaze poslať. Viem, že to nie je nemožná úloha, daň som už v minulosti úspešne zaplatil (dúfam). Možno by som mohol použiť číslo účtu z predchádzajúcej platby a spoliehať sa na to, že si to tam hore dokážu spárovať, videl som však dosť dielov Občana za dverami na to, aby som bol opatrný.
Nejde o nemožnú úlohu, je však extrémne frustrujúce, ak sa štátne weby aspoň netvária, že sú tu pre nás a chcú pomôcť. Nemám tvrdé dáta, viem však, že neodvádzanie dane z príjmu za prenájom bytu je na Slovensku problém. Webmi písanými štýlom „hlavne, aby to bolo“ nových horlivcov platenia daní veľa nepribudne.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *