Seriál: Postavte si PC zostavu (kompletný návod pre začiatočníkov) – 7. časť – ako vybrať grafickú kartu

Výber grafickej karty mi pravdepodobne dal zabrať najviac a ak by som kupoval novú grafickú kartu dnes, trápil by som sa minimálne rovnako. Grafická karta býva najdrahším alebo jedným z najdrahších komponentov PC zostavy a takisto vo veľkej miere určuje celkový výkon a charakter vyskladanej zostavy.

GPU – graphics processing unit

Podobne ako pri výbere procesora je jednou z prvých otázok výrobca čipu – GPU. Ako pri procesoroch tak aj pri grafických kartách ide o rivalitu dvoch značiek: Nvidia a AMD.
Historicky bola Nvidia vždy o pár krokov pred AMD, v posledných rokoch sa však náskok znižuje. V kategórií grafických kariet pre obyčajného smrteľníka je však ponuka vyrovnaná a určite si budete vedieť vybrať z ponuky oboch výrobcov GPU.
Keďže AMD vyrába aj procesory aj grafické karty, mohlo by sa zdať, že výber grafickej karty je spojený so značkou procesora. Opak je však pravdou. Môžete používať Intel procesor s AMD grafickou kartou a neprinesie to nestabilitu, či dokonca nefunkčnosť systému a naopak AMD procesor a grafická karta s AMD čipom neprinesú extra výhody a super systém, len kvôli tomu, že ide o rovnakú značku.

Značenie grafických kariet

Situácia sa začne mierne zamotávať, keď si otvoríte akýkoľvek eshop alebo porovnávač cien a zistíte, že sa v ponuke okrem značiek Nvidia a AMD nachádzajú aj značky ako MSi, Asus, Gigabyte, EVGA, Gainward, či ASRock. Všetky tieto grafické karty sú postavené na GPU od AMD alebo Nvidia, výrobcovia prichádzajú s vlastným dizajnom, spôsobom chladenia, či rovno s pretaktovaným čipom, ktorý zabezpečí vyšší výkon ako prináša GPU priamo od AMD / Nvidia. Grafické karty od Nvidia a AMD sa zvyknú označovať aj ako referenčné, či founders edition a väčšinou nemajú takú dobrú povesť ako, grafické karty, ktoré sú na GPU od Nvidia a AMD postavené, neznamená to však, že všetky ostatné karty musia byť automaticky lepšie ako referenčné karty. Prieskum trhu bude mimoriadne dôležitý, ak nechcete skončiť s grafikou, ktorá síce bude mať výborný grafický procesor, ale veľmi zlé spracovanie, či chladenie.Nvidia ponúka väčšinu GPU s označením GTX alebo RTX na začiatku. Pri GTX kartách ide o štandardné verzie grafík, RTX označuje prémiové karty. Číslo na konci vypovedá o akú generáciu karty ide v prípade prvých dvoch čísel. Dve číslovky na konci označujú model grafickej karty. Ak má Nvidia karta označenie TI, ide o novú, lepšiu verziu karty. Označenie Super prakticky hovorí to isté – lepšia verzia pôvodnej karty, nie však na úrovni karty s vyšším modelovým číslom.
Nové karty AMD majú v označení takisto štvorčíslie. Jediný rozdiel oproti kartám Nvidia je, že generáciu označuje len prvé číslo, ďalšie tri označujú model grafickej karty. Písmená XT označujú to, čo TI v prípade Nvidia kariet – lepšia verzia, nie však tak dobrá ako vyšší modelový rad. Predchádzajúca generácia kariet AMD mala označenie VEGA, za ktorým nasledovalo číslo. Prvé VEGA karty boli predávané s dvojčíslom 56 alebo 64, neskôr sa pridala VEGA 7, ktorá odkazovala na sedem nano-metrovú architektúru. Najstaršou generáciou AMD kariet, nad ktorou by ste mohli uvažovať sú karty s trojčíslím. Prvé číslo označuje generáciu a dve čísla na konci model grafiky.

Aby to nestačilo, grafická karta môže byť na trhu hneď v niekoľkých verziách, či špeciálnych edíciách, ktoré vám výber nespravia jednoduchším. Tieto označenia nie sú všeobecne štandardizované, a preto budete musieť pri porovnávaní jednotlivých verzií, či edícií googlovať a skúmať. Všeobecne však nebýva rozdiel vo verziách a edíciách jednotlivých grafických kariet dramatický, nespoliehajte sa na to a podrobne si preštudujte všetko, čo o konkrétnej grafickej karte na internete nájdete.

Aké parametre sledovať pri výbere grafickej karty?

Veľkosť – form faktor

Podceňovaný parameter, ktorý pri podcenení môže znamenať nemožnosť zostavu poskladať. Hlavne výkonné grafické karty zvyknú byť dosť veľké a do skriniek sa skrátka nezmestia. Ak ešte skrinku nemáte, nezabudnite na kontrolu rozmerov a možnosti inštalácie grafickej karty pred kúpou.

Pamäť

V čase písania tohto článku sú 4 GB pamäte základom, na ktorom by ste mali stavať. Ako pri väčšine komponentov, aj tu platí čím viac, tým lepšie.

Hluk a chladenie

Výkonné grafické karty budú len tak dobré, ako ich dokážete vychladiť. Jedným z dôvodov prečo sú referenčné karty AMD a Nvidia považované za horšie ako karty s GPU AMD alebo Nvidia, predávané pod inou značkou, je práve ich vyššia hlučnosť a slabšie chladenie. Všímajte si ako je riešený spôsob chladenia grafickej karty a či takýto systém bude pracovať efektívne vo vybranej PC skrinke. Skúste zistiť ako hodnotia hlučnosť karty recenzenti a majitelia kariet.

Pripojenie

Všetky grafické karty predávané dnes by už mali mať aspoň jeden HDMI výstup a DisplayPort pripojenie, každá grafická karta môže ponúkať niečo extra. Nezabúdajte na kontrolu výstupov grafickej karty, keď budete vyberať monitor alebo budete chcieť použiť starší monitor, ktorý nemusí podporovať výstupy z novšej grafickej karty.
Takisto si dajte pozor na pripojenie PC zdroja. Výkonnejšie karty, s masívnejším systémom chladenia budú pravdepodobne potrebovať dva 8-pinové konektory a okrem toho aj vyšší výkon PC zdroja. Nástroj PCPARTPICKER vám vie pomôcť odhadnúť ako veľmi hladný bude váš zdroj, overte si však realitu na základe skúseností majiteľov grafických kariet.

Na záver

Karty s rovnakým GPU môžu ponúkať rôzne funkcie, možnosti chladenia, výstupy, či možnosť pretaktovania na vyšší výkon. Skúste si premyslieť, čo je pre vás prioritou. Pretaktovanie už síce nemusí byť takým strašiakom ako predtým, väčšinou však platí, že pretaktovaná karta na najvyšší možný výkon nebude tak výkonná ako karta vyššej generácie, či s vyšším modelovým číslom.
Ak je pre vás dôležité farebné zladenie jednotlivých komponentov, vyberajte kartu podľa vzhľadu. Ak chcete kartu s programovateľným podsvietením, hľadajte grafiky, ktoré podporujú RGB. Ak skladáte počítač na konkrétnu PC hru, skúste si pozrieť diskusné fóra danej hry a odporúčané hárdverové požiadavky. Ak máte akékoľvek otázky, potrebujete odporučiť grafickú kartu alebo nejaký dobrý zdroj informácií, napíšte mi do diskusie, prípadne na ako funguje Twitter, Facebook, či Instagram.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *