Seriál: Postavte si PC zostavu (kompletný návod pre začiatočníkov) – 3. časť – príprava výberu komponentov

Metodika výberu správnych PC komponentov môže na prvý pohľad vyzerať ako alchýmia. Jednotlivé komponenty musia byť medzi sebou kombatibilné a okrem kompatibility okamžitej je vždy dobré myslieť aj na kompatibilitu budúcu. Našťastie existuje internet a na ňom diskusné fóra, kde váš výber radi skritizujú skúsení PC stavači, či online nástroje, ktoré kompatibilitu jednotlivých komponentov potvrdia alebo vyvrátia.

Ja som na prvý náčrt zostavy a kontrolu kompatibility komponentov používal nástroj PCPARTPICKER, kde môžete virtuálnu PC zostavu nechať skontrolovať inými uživateľmi. Ak máte strach z angličtiny, tak sa nemusíte obávať – na vyklikanie zostavy stačí ovládať názvy jednotlivých komponentov, ktoré som popisoval v predchádzajúcej časti. PCPARTPICKER vygeneruje odkaz, ktorý môžete zdieľať a použiť aj na slovenských fórach. Rozpracovaná PC zostava ostane živá a môžete sa k nej vracať vo web prehliadači (kým manuálne nevyčistíte prehliadač) bez nutnosti registrácie. 

Nástroj okrem kompatibility ukáže koľko elektrickej energie bude počítač približne potrebovať, čo je mimoriadne dôležitý údaj pri výbere zdroja. Stránka síce nie je lokalizovaná pre Slovensko, ale zmenou krajiny napríklad na Nemecko získate slušný prehľad o tom aká bude cena komponentov.

Druhým nástrojom, ktorý som používal bol google. Ak máte predstavu o tom koľko chcete do PC zostavy investovať a hlavne, ak viete na čo chcete počítač používať, nie je nič jednoduchšie ako vyhľadať inšpiráciu online. Ak je cieľom napríklad hráčska zostava do 1000 €, skúste do vyhľadávača zadať “PC zostava do 1000 €” a o zábavu na pár dní máte postarané. 

V predchádzajúcom článku som počítač rozdelil na základné komponenty, ktoré budete určite potrebovať na poskladanie funkčnej zostavy, vo väčšine článkov, s ktorými sa stretnete, však PC zostava nebude obsahovať myš, klávesnicu, monitor a operačný systém. Ak potrebujete kúpiť aj toto príslušenstvo, nezabúdajte na to pri tvorbe rozpočtu a pri vyhľadávaní inšpirácií.

Ja som sa inšpiroval zostavami hlavne na reddite a youtube, ale aj na domácej pôde nájdete dosť dobrých zdrojov. Majte po ruke zápisník, excel alebo čokoľvek, čo vám vyhovuje a zapisujte si komponenty, ktoré sa v zostavách opakujú. Veľmi rýchlo zbadáte opakujúci sa vzorec a výber komponentov sa zúži na počet, z ktorého vás nebude bolieť hlava. 

Síce každý z komponentov je pri skladaní zostavy dôležitý, nemali by ste začať výberom skrinky, či zdroja. Procesor sa zvykne označovať za mozog PC zostavy a jeho výber by mal byť základom stavby nového počítača. Vašu stavbu tým pádom môžete začať aj prieskumom procesorov. Nič nepokazíte tým, ak si naštudujete ktoré procesory sú v dobe vášho prieskumu najpopulárnejšie a najlepšie hodnotené. V idéalnom prípade budete v tejto fáze projektu mať zoznam troch až piatich kandidátov na budúci mozog vašej zostavy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *