Nová PC zostava síce zatiaľ nemá problém s teplotou, ale horná časť skrinky bola prázdna, s predprípravou na dva 140 mm ventilátory. Ako prvý som na skúšku vybral ventilátor Be quiet! Silent Wings 3 PWM, ktorý mal slušné recenzie, chváliace hlavne tichú prevádzku.
Elegantné balenie vás upozorní, že máte v ruke high-end produkt, ktorý nerobí kompromisy v tichosti a vo výkone.
V balení sa nachádza jeden ventilátor, štyri klasické skrutky, štyri plastové kolíky s podložkou na ešte tichšie upevnenie a osem upevňovacích oných, ktoré sám výrobca v návode nie veľmi kreatívne nazval gumenými elementmi.
Ventilátor je vybavený štvor-pinovým konektorom, ktorý sa v mojej zostave napája priamo do základnej dosky, na rozdiel od ďalších troch ventilátorov, ktoré boli zabudované v skrinke a ktoré sú napájané troj-pinovými konektormi priamo do zdroja. PWM v názve ventilátora znamená, že ak to vaša základná doska podporuje, ventilátor budete môcť používať v režime PWM, ktorý zabezpečí efektívne otáčky podľa teploty, na rozdiel od režimu DC, ktorý zabezpečuje konštantné otáčky bez ohľadu na teplotu.
Pred samotnou montážou a zapojením chladenia budete potrebovať nasadiť montážne elementy. Na výber máte elementy na klasické skrutky a elementy na plastové kolíky. Pred nasadením elementov vám radím overiť, či vybraný systém montáže je vhodný na mieste kam chcete ventilátor namontovať. V mojom prípade som si to samozrejme neoveril a nasadil som systém elementov na plastové kolíky, ktorý má pomôcť s pohltením vibrácií vzniknutých vysokými otáčkami. Tento systém sa však nedá použiť na vrchnej časti mojej skrinky, pretože kolíky jemne vytŕčajú a na vrch skrinky potom nebude doliehať prachový filter.
Elementy sa síce vymeniť dajú, ale kvalita spracovania je mizerná a nadizajnovaná na maximálne jedno nasadenie. Na rohoch ventilátora sa nachádzajú koľajničky, na ktoré nasadíte rohové kusy so závitom. Každý roh je zabezpečený poistkou, ktorú musíte stlačiť ostrým predmetom, aby ste mohli rohový element odpojiť. Poistka je však mimoriadne krehká. Verím, že pri prvom nasadení dokonale plní funkciu a ventilátor bude v rohových častiach držať dobre. Mne sa však pri odoberaní elementu z koľajnice podarilo jednu poistku zlomiť, bez toho, aby som vynaložil extra silu. Ostatné tri poistky držia na ventilátore len silou vôle.
Keď už máte rohové elementy úspešne nasadené, prípadne vymenené, je čas na montáž.
Ventilátor môžete použiť na prívod vzduchu z okolia skrinky alebo na vývod teplého vzduchu mimo skrinku. Ja som ventilátor montoval do vrchnej časti skrinky tak, aby mohol teplý vzduch prúdiť smerom hore. Ventilátor som preto otočil tak, aby otvorená strana smerovala do skrinky a uzavretá strana mimo skrinku.
Moja základná doska má 6 konektorov na zapojenie ventilátorov. AMD chladič procesora mám zapojený do konektora CPU_FAN. PUMP_FAN slúži primárne na zapojenie vodného chladenia a ďalšie 4 konektory označené SYS_FAN slúžia na prídavné ventilátory.
Ventilátor som zapojil do najbližšieho konektora SYS_FAN, ktorý však mal nastavený režim konštantných otáčok DC, čo sa dá jednoducho zmeniť v nastaveniach BIOSu.
Na otestovanie som spustil stres test cez program prime95, ktorý dá procesoru riadne zabrať. Ventilátor sa plynulo dostal do najvyššieho režimu 1000 otáčok za minútu, kde si ticho priadol. Ventilátor je naozaj mimoriadne tichý (výrobca udáva maximálnu hlučnosť 15,5 dB) a funguje presne tak ako by ste očakávali (nasadiť a zabudnúť). Celkový dojem pokazila len kvalita plastových poistiek, ak si však na rozdiel odo mňa dáte pozor a na prvýkrát nasadíte vhodný systém, budete s ventilátorom spokojní. Za cenu 17 € dostanete naozaj tichý ventilátor. Slovo elementy som v článku používal zámerne. Elementy 😀