Seriál: Postavte si PC zostavu (kompletný návod pre začiatočníkov) – 1. časť – ako som sa rozhodol postaviť si svoju prvú PC zostavu

Prvé úspešné načítanie BIOSu na vlastnoručne zloženom PC patrí spolu s podaním výpovede, či kúpou nového auta k najšťastnejším momentom v živote dospelého muža. Ak samozrejme nerátam svadby, narodenia detí a rôzne iné rodinné šťastia. Akákoľvek činnosť zvládnutá vlastnými rukami prináša okrem krátkodobého pocitu uspokojenia aj získanie novej zručnosti.

Cieľom tohto miniseriálu je ukázať aké jednoduché je postaviť si vlastnú PC zostavu. Návody sú určené v prvom rade pre začiatočníkov. Nechcem nikoho presviedčať o tom, že moja PC zostava je najlepšia, nechcem a netrúfam si ponúkať návody na rozum. Chcem popísať proces, upozorniť na chyby. Chcem návody písať tak, ako by som ich rád čítal ja. Pri jednom z videí, podľa ktorého som postupoval, bol komentár sedemdesiatnika, ktorý autorovi ďakoval za to, že ho inšpiroval k poskladaniu prvého vlastného PC.
Ak sa vďaka môjmu návodu rozhodnete postaviť si PC, alebo aspoň vylepšiť PC výmenou disku alebo pamäte, alebo ak sa pustíte do akéhokoľvek iného projektu, ktorý ste mali v hlave už dlhú dobu, cieľ tohto webu bude splnený.


Nápad na poskladanie vlastného PC som mal v hlave niekoľko rokov, okolnosti však nikdy neboli také ideálne ako v dobe korona izolácie. Prvou výzvou bolo presvedčiť samého seba, či vlastne stolový počítač potrebujem. Tesne pred Vianocami 2019 som vymenil svoj takmer desaťročný laptop za nový, ktorý zvláda takmer všetko na čo PC potrebujem a na občasné hranie mi na stole leží Xbox.
Na druhej strane bolo množstvo voľného času, peniaze, ktoré som vďaka práci z domu nedal do paliva a hlavne chuť zvládnuť to.
Na stranu pozitív sa počas prvého týždňa doma pridalo aj to, že som z mojej Steam knižnice (ktorú som počas posledných rokov nakŕmil hrami z výpredajov) vytiahol hru Cities: Skylines. Od čias Sid Meier’s Colonization na našom starom 486 a možno Production Line ma žiadna hra tak nezaujala. Čím viac som sa s hrou spoznával, tým jasnejšie bolo, že na laptope to dlhodobo nepôjde.

Stále som nebol pevne rozhodnutý, ale pomaly som si začal robiť prieskum trhu a trendov v skladaní počítačových zostáv. S odstupom času môžem povedať, že táto časť procesu bola minimálne tak zaujímavá a zábavná ako samostatné skladanie PC zostavy. Každým prečítaným článkom, diskusným príspevkom, či prezretím videa na Youtube som bol viac a viac presvedčený o tom, že toto bude môj ďalší projekt.
Poslednou kvapkou v procese rozhodovania bol inzerát na nepoužitú grafickú kartu za rozumnú cenu na bazoši. Nerád kupujem veci cez inzerát, pri PC komponentoch to platí obzvlášť (prečo by ste mali byť mimoriadne opatrní, keď nakupujete komponenty z druhej ruky). Predávajúci bol z môjho mesta, risk bol teda relatívne nízky. Ráno som napísal predávajúcemu mail, v ktorom som ho prosil o viac detailov a odišiel som do prírody s tým, že ak sa podarí grafická karta, o niekoľko dní si postavím svoju prvú PC zostavu.

Moje skúsenosti s hardvérom pred zložením tejto prvej PC zostavy:

  • výmena HDD za SSD
  • výmena RAM modulu
  • niekoľko nesmelých otvorení PC skrinky na našom starom PC
  • aplikácia teplovodivej pasty pod chladič

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *