Seriál: Postavte si PC zostavu (kompletný návod pre začiatočníkov) – 2. časť – koľko stojí nový počítač

V prvej časti som písal o mojej motivácii a o tom, čo stálo za rozhodnutím poskladať si prvú PC zostavu. Ak ste sa dostali k tomuto článku, je pravdepodobné, že ste sa s myšlienkou zložiť si vlastný počítač už aspoň pohrávali. Predpokladajme teda, že ste dostatočne motivovaní. Druhou logickou otázkou teda je koľko to bude stáť peňazí, času, či to zvládnete a či nebude lepšie nechať to na profesionálov, ktorých je podľa krátkeho prieskumu na google v každom okresnom meste niekoľko.

Koľko stojí nový počítač?

Koľko bude nové PC stáť záleží na tom, čo presne od zostavy očakávate. Ak potrebujete počítač, na ktorom budete v prvom rade surfovať na webe a vytvárať domáci rozpočet v exceli, cena bude drasticky nižšia ako v prípade počítača, na ktorom budete chcieť hrávať AAA hry s vysokou úrovňou detailov(pozn. AAA hra alebo triple A hra je vo svete hráčov ekvivalent holyvúdského blockbusteru), či na ktorom budete chcieť upravovať a strihať videá.

Jednotlivé komponenty potrebné na zostavenie PC väčšinou nájdete v rôznych cenových kategóriach, preto sa celková cena zostavy môže pohybovať od 500 až do niekoľko tisíc eúr. Pravidlo pravej ruky hovorí, že výkon zostavy je tak silný, ako silný je najslabší komponent.

Aké komponenty potrebujete na zostavenie PC?

 • základná doska – motherboard (cena od 50 € do niekoľko stoviek €, 130 € vyzerá v súčasnosti ako zlatá stredná cesta)
 • procesor – CPU (cena od 50 € do niekoľko tisíc €, za 200 € dnes dostanete veľmi slušný procesor pre väčšinu používateľov)
 • grafická karta – GPU /prípadne procesor s integrovanou grafickou kartou/ (cena od 50 € do pár tisíc €, zlatá stredná cesta neexistuje a cena bude priamo úmerná tomu, čo chcete s PC dosiahnuť)
 • operačná pamäť – RAM (cena od 40 € do pár stoviek €, do sto € viete kúpiť RAM, ktorá nebude brzdou celého systému)
 • pevný disk – SSD, HDD (cena od 30 € do pár stoviek €, ak pracujete s malým rozpočtom, na disku môžete na začiatok ušetriť pár € a disk neskôr dokúpiť podľa potreby)
 • skrinka – case (cena od 40 € do pár stoviek €, už v najnižšej cenovej kategórií viete nájsť skrinku, ktorá vás nenechá v štichu)
 • zdroj – power supply /prípadne skrinka s integrovaným zdrojom/ (cena od 40 € do pár stoviek €, často podceňovaný komponent, na ktorom sa však šetriť neoplatí. Za približne 80 € budete so zdrojom spokojní)
 • monitor alebo iné zobrazovacie zariadenie /dá sa použiť aj takmer akýkoľvek novší televízor/ (cena od 70 € do pár tisíc €, na začiatok si určite vystačíte aj s monitorom do 100 €)
 • myš (cena od pár € do pár stoviek €, za 20 € viete nájsť myš, ktorá nesklame)
 • klávesnica (cena – to isté ako myš)
 • operačný systém – OS (cena od zadarmo, do pár stoviek €, ak chcete spustiť väčšinu hier, či programov a chcete to všetko mať legálne, pripravte si približne 30 € na Windows licenciu)

Ako dlho trvá zloženie PC zostavy?

Samostatné poskladanie zostavy trvá pár hodín. Oveľa viac času by ste mali stráviť prieskumom, porovnávaním a vyberaním správnych komponentov. V mojom prípade to trvalo približne týždeň. Čím viac času strávite prieskumom, tým lepšie rozhodnutie spravíte.

Zvládnem to alebo to mám nechať na profesionálov?

Som presvedčený o tom, že to zvládnete. Nielenže ušetríte peniaze, získate novú zručnosť a uspokojenie po úspešnom prvom spustení. Pri dostatočnej príprave určite poskladáte PC, ktorého kvalita zapojenia bude minimálne na úrovni PC od profesionálov. 

Aj počas mojej prípravy som videl niekoľko videí youtuberov s miliónmi odberateľov, kde si aj moje amatérske oči všimli drobné pochybnosti. Myslite aj na to, že pre profesionála ide len o ďalšiu čiarku, že možno má na čakačke ďalších 20 zostáv, ktoré musí poskladať do konca týždňa. Chcel by som veriť, že profesionáli pristupujú ku každej PC zostave tak ako k svojej prvej, tak ako sa na svoju prvú PC zostavu budete pozerať vy, ako som sa na ňu pozeral ja.

Fotka od JESHOOTS.comStockSnap

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *